AKTUALNE 15 paź 18:01 | Redaktor
Lepiej ulżyć rodzinom wielodzietnym, niż finansować partyjne wydarzenia z budżetu miasta. Ruch Narodowy Bydgoszcz porusza ważne tematy

fot.nadesłane

Bonifikatę do ceny wody dla rodzin wielodzietnych proponuje Ruch Narodowy Bydgoszcz. O tym pomyśle oraz sprawie finansowania przez bydgoski ratusz eventu Campus Polska Przyszłości, a także przebudowy placu Piastowskiego i perspektywy braku budowy portu multimodalnego w Emilianowie mówili przedstawiciele ugrupowania na konferencji prasowej we wtorek (15 października).

W konferencji  przed Urzędem Miasta Bydgoszczy wzięli udział członkowie Ruchu Narodowego: Aleksander Łukasiewicz- pełnomocnik Ruchu Narodowego Bydgoszcz, Hanna Gutowska - rzecznik prasowy oraz Natalia Koncewicz, Bartosz Kołomański, Marcin Gnat- członkowie ugrupowania.

Przedstawiciele Ruchu Narodowego Bydgoszcz w trakcie konferencji rzucili pomysł wprowadzenie bonifikaty na ceny wody dla rodzin wielodzietnych. Natalia Koncewicz poinformowała o planie wystąpienia obywatelskiego na sesji  Rady Miasta Bydgoszczy dotyczącego wniosku o zastosowanie takiego rozwiązania. Tłumaczyła, że rodziny wielodzietne są najbardziej ekonomicznie  obciążone ostatnio wprowadzonymi podwyżkami.

Szacujemy, że miesięczny koszt samej tylko wody wraz z jej podgrzaniem to dla takiej rodziny ok. 400 złotych. Biorąc pod uwagę wzrost cen  innych mediów jak gaz i prąd oraz planowaną podwyżkę opłat za wywóz śmieci wszystko to stwarza istotne ryzyko wpędzenia takich rodzin w ubóstwo, które w ostatecznym rozrachunku negatywnie odbije się na perspektywach demograficznych naszego miasta.  W tej sytuacji każde wsparcie może okazać się istotne i o to będziemy wnosić w trakcie wystąpienia przed Radą Miasta - mówiła.

Ugrupowanie przedstawiło też swoje stanowisko w sprawie planowanej przebudowy placu Piastowskiego. Marcin Gnat zauważył, że przygotowana przez MPU w Bydgoszczy koncepcja zagospodarowania przestrzeni placu nie jest kompleksowo określona co do zakresu. Na wystąpieniu przed Radą Miasta MPU przedstawiła jedynie mglisty zarys planowanej inwestycji. Nie określono zakresu przebudowy, czasu jej trwania, a co najważniejsze kosztów jakie się z tym wiążą. Biorąc pod uwagę, że jest to teren zabytkowy należy spodziewać się bardzo długiego procesu inwestycyjnego związanego z pracami archeologicznymi. Budowa parkingu podziemnego pochłonie olbrzymie środki, a dostosowanie tej przestrzeni do potrzeb ochrony ludności na wypadek wojny jeszcze te koszty zwielokrotni. Nikt na chwilę obecną nie jest w stanie nawet w przybliżeniu oszacować środków jakie pochłonie taka inwestycja.

Odrębną sprawą jest zabezpieczenie interesów drobnych przedsiębiorców, którzy funkcjonują obecnie w tej przestrzeni.  Przeprowadzona przez członków RNB kwerenda wykazała całkowity brak zainteresowania urzędników ratusza opiniami przedsiębiorców i zwykłych obywateli korzystających z targowiska. Jakkolwiek jako Ruch Narodowy Bydgoszcz jesteśmy za inwestycjami, które poprawią konkurencyjność i jakość życia w naszym mieście, ale obawiamy się, że nieprzemyślane prowadzenie tak ogromnej inwestycji bez wsparcia budżetu centralnego i środków europejskich spowoduje zapaść finansów miasta Bydgoszczy, już i tak drenowanych corocznie z kwoty ok. 50 mln złotych tytułem odsetek od wyemitowanych uprzednio obligacji – tłumaczył Gnat

Ruch Narodowy Bydgoszcz zabrał też głos w sprawie budowy portu Emilianowo. Bartłomiej Kołomański  opierając się na danych z audytu  NIK i opracowaniach ekonomicznych przedstawił jednoznacznie pozytywną ocenę dla powstania portu multimodalnego w Emilianowie. Wskazał że szacowany zysk z tej inwestycji po jej ukończeniu może sięgać ok  500 mln rocznie,  co stanowi ok 25 proc.  aktualnego budżetu miasta Bydgoszczy. Dodatkowo wokół portu istnieje możliwość zlokalizowania parku przemysłowego o powierzchni do 1000 hektarów co również wzmocni finanse miasta. Działania właścicieli spółki przygotowującej inwestycję, które doprowadziły do postawienia jej w stan likwidacji uznał za nieracjonalne i wyłącznie polityczne. Wezwał władze miasta do zaplanowania w budżecie na rok 2025 środków celem przejęcia majątku spółki i reaktywacji jej działalności. 

Działacze Ruchu Narodowego Bydgoszcz chcą też kontroli NIK w ratuszu w sprawie finansowania eventu Campus Polska Przyszłości z budżetu miasta Bydgoszczy. Aleksander Łukasiewicz przedstawił informację, zgodnie z którą Ruch Narodowy Bydgoszcz w drodze wniosku o udzielenie informacji publicznej uzyskał z Urzędu Miasta w Bydgoszczy dane nt. finansowania Fundacji Campus Polska Przyszłości. W roku 2023 było to 15.000, a w 2024 10.000 złotych. Ruch Narodowy Bydgoszcz jednoznacznie potępia dotychczasowe praktyki ukrywania finansowania partii politycznych pod płaszczykiem wydatków na promocję. Stoi to w sprzeczności nie tylko z etyką, ale również z prawem tj. ustawą o partiach politycznych, która jednoznacznie definiuje sposoby finansowana partii politycznych w Polsce. W związku z tym Ruch Narodowy Bydgoszcz złożył w dniu 14.10.2024 wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie audytu wszystkich wydatków Urzędu Miasta Bydgoszczy na promocję w latach 2019-2024 tj. w trakcie poprzedniej kadencji prezydenta Bruskiego.

Domagamy się transparentnego postępowania i pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich ewentualnych  winnych takiego marnotrawienia funduszy publicznych. Podkreślono, że budżet miasta nie jest skarbonką dla Koalicji Obywatelskiej, a ma służyć realizacji potrzeb bydgoszczan – tłumaczył Łukasiewicz.

Po zakończeniu konferencji Natalia Koncewicz złożyła wniosek o udzielenie głosu na sesji Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie bonifikaty na ceny wody dla rodzin wielodzietnych.    

Źródło: Ruch Narodowy Bydgoszcz

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor