AKTUALNE 1 gru 2020 | kp
Lokalne wsparcie dla gastronomii i klubów fitness. Od dzisiaj możesz złożyć wniosek

fot. ilustracyjna, Pixabay

We wtorek (1 grudnia) uruchomiono marszałkowskie granty dedykowane na utrzymanie lub przywrócenie miejsc pracy dla dwóch branży – gastronomicznej i fitness. – Nie możemy dać im upaść – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wsparciem tych branż udzielone będzie w dwóch postaciach – w formie dofinansowania etatów pracowników oraz referencyjnych pożyczek udzielanych na weksel in blanco. Dodatkowo przygotowywana jest też kampania promująca kupowanie jedzenia na wynos.

– Nie możemy dać upaść tym branżom. Pomoc samorządu województwa to realny wyraz naszej solidarności z pracującymi w nich ludźmi – mówił marszałek wojewódzki na zwołanej w ubiegłym tygodniu konferencji prasowej, podczas której ogłosił zakres i zasady wsparcia samorządu województwa dla branży gastronomicznej i branży fitness.

Granty obrotowe

Jak wcześniej zapowiadano, obie branże mogą liczyć na tzw. granty obrotowe, czyli dofinansowanie etatów w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika. – Firma, która w związku z obostrzeniami antyepidemicznymi musiała zamknąć lokal czy klub, może otrzymać od 6 do 12 tysięcy złotych, w zależności od obrotów, na utrzymanie lub przywrócenie jednego, lub dwóch stanowisk w pracy. Środki zostaną wypłacone w jednej transzy – wyjaśnia Urząd Marszałkowski.

Nabór wniosków został oficjalnie ogłoszony 30 listopada, a od dzisiaj (1 grudnia) przez tydzień (do 7 grudnia) można je składać w formie elektronicznej. Umowy będą podpisywane w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu. Zgodnie z planem przedsiębiorcy mają otrzymać wypłaty jeszcze w tym miesiącu.

Na potrzeby obsługi grantów uruchomiono dedykowany adres e-mailowy (gastrofit@kujawsko-pomorskie.pl) i podstronę kujawsko-pomorskie.pl/gastrofit, gdzie znajdziemy szczegółowe informacje oraz potrzebne dokumenty.

Główne kryteria premiujące

Szansę na wsparcie mają przedsiębiorstwa najbardziej poszkodowane przez pandemię. Jako główne kryteria premiujące przyjęto spadek obrotów wyższy niż 50 proc. oraz nieobjęcie przedsiębiorstwa wsparciem rządowym w ramach tarczy 6.0.

Lista rankingowa przedsiębiorstw zostanie sporządzona na podstawie punktacji. Kolejność zgłoszeń jest bez znaczenia. Dodatkowo Urząd Marszałkowski zwrócił się do Komisji Europejskiej i właściwych ministerstw z wnioskiem o możliwość skierowania pomocy do firm założonych dopiero w tym roku. 

Pożyczki udzielane na weksel in blanco

Z analiz wynika, że większość małych przedsiębiorstw nie może skorzystać z pożyczek płynnościowych, które wcześniej uruchomił samorząd. W związku z tym zdecydowano się na pożyczki, których zabezpieczeniem jest jedynie weksel in blanco. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na oficjalnej stronie Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego: https://kpfp.org.pl/.

Oprócz wsparcia finansowego Urząd Marszałkowski szykuje kampanię promującą kupowanie jedzenia na wynos w lokalnych restauracjach i jadłodajniach. Na razie nieznane są szczegóły jej przebiegu, ale wkrótce mają się pojawić pierwsze informacje na ten temat.

Na podstawie: Urząd Marszałkowski

kp Autor