Aktualności 19 kwi 2022 | mk
Magazyn darów w BCTW kończy działalność. Miasto szuka NGO-sów, które poprowadzą osiedlowe punkty zbiórki

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Sobota (23 kwietnia) będzie ostatnim dniem funkcjonowania magazynu darów w BCTW (ul. Gdańska 187). Miasto szuka organizacji pozarządowych chętnych do poprowadzenia osiedlowych punktów zbiórki i przeznacza środki na ich wsparcie. Organizacje mogą zgłaszać się do 27 kwietnia.

Magazyn po przerwie świątecznej od wtorku (19 kwietnia) zaczął funkcjonować w nowych godzinach: 8.00–16.00.W sobotę (23 kwietnia) zakończy działalność. 

Miasto szuka trzech orgnizacji pozarządowych, które poprowadzą osiedlowe punkty zbiórki,  segregacji i wydawania darów - na dofinansowanie tego zadania przeznacza 54 tys. złotych; maksymalne dofinansowanie jednego punktu może wynieść 18 tys. złotych. Punkty te będą posługiwać się oficjalną nazwą „Bydgoszcz Ukrainie – miejski punkt przekazywania darów”. Miałyby być obsługiwane co najmniej trzy dni w tygodniu, od 2 maja do 31 października – o ile sytuacja nadal będzie tego wymagała.

Chętne organizacje mogą zgłaszać się do 27 kwietnia. Szczegóły są dostępne tutaj

– Chcemy także stworzyć listę wszystkich miejsc, w których uchodźcy już dziś mogą liczyć na pomoc. Zachęcamy do zgłaszania swoich akcji pomocowych na ngo@um.bydgoszcz.pl. Baza wszystkich zgłoszonych miejsc zostanie opublikowana na stronie www.bydgoszcz.pl/ukraina.– zapowiada ratusz.

Magazyn darów w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym funkcjonował niemal od początku wojny; początkowo był to magazyn wojewódzki, a od kwietnia – miejski. Jak informuje Miasto, udzielono tam pomocy rzeczowej ponad 14 tys. osobom. Zebrano 800 palet z darami od mieszkańców, przedsiębiorców oraz instytucji prowadzących mniejsze zbiórki. 447  z nich trafiła na Ukrainę, pozostałe zostały przeznaczone na pomoc uchodźcom. Dary, które nie zostały jeszcze rozdysponowane, a znajdują się w BCTW, trafią do osiedlowych punktów zbiórki.

Jak podkreślają władze Miasta, obecnie sytuacja uchodźców jest dużo lepsza, niż bezpośrednio po rozpoczęciu wojny, m.in. dzięki możliwości uzyskania przez nich numeru PESEL i świadczeń, (gwarantowanych przez Ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy – przyp. red.). W Bydgoszczy numer PESEL otrzymało osiem tysięcy uchodźców; do szkół i przedszkoli uczęszcza dwa tysiące ukraińskich dzieci. – Jednak jako jedno z pierwszych miast w Polsce zdecydowaliśmy się na wsparcie osiedlowych punktów zbiórki i wydawania darów, które będą oferowały doraźną pomoc uchodźcom w potrzebie – mówi wiceprezydent Michał Sztybel.

 

mk Autor