Michał Jędryka po 18 latach pracy opuszcza Radio PiK
screen yt/Polskie Radio PiK
Michał Jędryka, dziennikarz Polskiego Radia PiK został zwolniony z rozgłośni po 18 latach pracy.
Inne z kategorii
Chcą zablokować centra dla emigrantów. Ruch Narodowy rozpoczyna zbiórkę podpisów
Prawie milion informacji dotyczących przyznania wakacji składkowych przekazał ZUS
Michał Jędryka znany dziennikarz i redaktor Polskiego Radia PiK został odwołany ze stanowiska Zastępcy Dyrektora Programu ds. Informacji i Nowych Mediów i zmuszony do odejścia z radia. Człowiek wysokiej kultury osobistej, intelektualista, erudyta, obiektywny i bezstronny dziennikarz, gorliwy katolik, myśliciel i znawca w wielu dziedzinach. Jego praca obejmowała m.in. szereg cyklicznych audycji jego autorstwa, prowadzenia lub współprowadzenia takich jak "Wiara tworzy kulturę" niezapomnianych programów na wysokim poziomie redakcyjnym, merytorycznym w tematach kultury, wiary, etyki, politylki. Brał czynny udział w prowadzeniu takich audycji jak “Radiokonferencja”, czy “Rozmowa dnia” gdzie komentowano bieżące wydarzenia polityczne w kraju,
na świecie i w regionie. Michał Jędryka jest aktywnym uczestnikiem życia dziennikarskiego w Bydgoszczy, był pierwszym redaktorem naczelnym Tygodnika Bydgoskiego. Publikował w Christianitas, Katolickiej Bydgoszczy, które współtworzył i na początku nimi zawiadywał. Ten nieoceniony redaktor pozostawił na trwałe swoje ślady
w lokalnych mediach.
Audycja Wiara tworzy kulturę, którą prowadził wspólnie z publicystą Christianitas, Tomaszem Rowińskim, była dyskusją o sposobie, w jaki poszczególne idee chrześcijańskie wpłynęły na nurty myśli społecznej, prądy artystyczne, gatunki muzyczne, pomniki literatury, arcydzieła rzeźby i malarstwa, ale także na koncepcje ekonomiczne, edukacyjne, społeczne oraz – last but not least – polityczne.
„Wiara tworzy kulturę” nie było typową audycją religijną – wręcz przeciwnie, postrzegała zjawisko religii chrześcijańskiej w jej bardzo szerokim kulturowym kontekście, w którym występuje ono jako pewien punkt odniesienia, ale często również jako „znak sprzeciwu”.
Jędryka był też pomysłodawcą i organizatorem cyklu „Pora na profesora”, felietonów radiowych,
a których profesorowie różnych dziedzin komentowali rzeczywistość społeczną i polityczną.
Polskie Radio Pomorza i Kujaw (Radio PiK) to regionalna rozgłośnia Polskiego Radia z siedzibą w Bydgoszczy. Jej historia sięga czasów przedwojennych, która powstała 15 stycznia 1935 roku. Początkowo związana była z Toruniem, ale od 1945 roku swoją siedzibę ma w Bydgoszczy.
W 1993 roku powstała spółka Radio PiK S.A., jako jedna z 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia.
Radio PiK realizuje misję radia publicznego, emitując audycje edukacyjne, artystyczne, informacyjne oraz promujące lokalne środowisko kulturalne. Na antenie znajdują się reportaże, słuchowiska, rozmowy z intelektualistami i wiele innych treści. Rozgłośnia relacjonuje wydarzenia sportowe i popularyzuje życie kulturalne regionu. Nadmeinić przy tym należy, że Radio zajmuje jedno z czołowych miejsc na mapie słuchalności w naszym makroregionie do czego walnie przyczynił się jej były sztandarowy redaktor Michał Jędryka. Zarządowi Radia PiK życzymy refleksji, pluralizmu i roztropności oraz wzrostu słuchalności i dalszego rozwoju.
Odwołanie red. Michała Jędryki ma związek z postawieniem spółki Radio PiK SA w stan likwidacji. 29 grudnia minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Wśród stacji, których dotyczy decyzja ministra kultury, znalazło się Polskie Radio PiK. Internet glośno komentuje jego zwolnienie i ubolewa nad niepowetowaną stratą dla dziennikarstwa tej wyjątkowej osobowości medialnej i społecznej w naszym mieście i regionie.
Oto przykłady niektórych z tych wypowiedzi z profili znanych i cenionych ludzi świata kultury i nauki:
Redakcja umieszcza te screeny na prawach cytatu i nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Panie Michale dziękujemy za to co było i oczekujemy w tej czy innej postaci na Pański powrót na łamy, fale i wizję w mediach regionalnych i ogólnopolskich.
Z koleżeńskim pozdrowieniem
Redakcja Tygodnika Bydgoskiego