AKTUALNE 13 wrz 10:16 | Redaktor
Muzeum rolnictwa? Dlaczego w Łysomicach?

fot. Pexel, zdjęcie ilustracyjne, bez związku z tematem

Nie przebrzmiały jeszcze echa słynnej uchwały Sejmiku oprotestowanej w Bydgoszczy, w której wzywa się do łączenia potencjałów Bydgoszczy i Torunia, a na horyzoncie mamy już nowy spór o lokalizację wojewódzkiej instytucji

Zarząd województwa planuje utworzenie muzeum rolnictwa tj. instytucji prowadzącej działalność naukowo-badawczo-edukacyjną, której głównym zadaniem będzie „kultywowanie tradycji polskiej wsi poprzez upowszechnianie jej bezcennego dorobku”. Nowe muzeum ma oferować nowoczesne, stosowane już w niektórych ośrodkach muzealnych, programy badawczo-wystawiennicze. Prezentowane mają być eksponaty powiązane z historią gospodarki rolnej i zachodzących w niej zmian, ale przede wszystkim pokazanie na różnych poziomach roli i znaczenia gospodarki rolnej na przestrzeni wieków. W tym celu ma być stworzony kompleksowy projekt narracji historycznej, którą zamierza się zrealizować w oparciu o odtwarzanie procesów produkcji rolnej, prowadzonej na części nieruchomości, na gruntach rolnych. Ma to pokazać, jak ważnym i nadal nie do końca docenianym segmentem działalności społecznej i gospodarczej była i jest gospodarka rolna. 

26 sierpnia 26 sierpnia br. Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wyraził zgodę na nabycie
w tym celu nieruchomości w Piwnicach, gmina Łysomice pod Toruniem.

Radny Jarosław Wenderlich sprzeciwia się utworzeniu muzum w tej lokalizacji. Uważa, że powinno zostać wykorzystanie miejsce, w którym już są zaczątki podobnej działalności. 

Politechnika Bydgoska dysponuje terenami w podbydgoskim Mochełku wykorzystywanymi wcześniej jako m.in. Rolniczy Zakład Doświadczalny – niedaleko jest także ośrodek w Minikowie. To najlepsza lokalizacja na regionalne Muzeum Rolnictwa. A jestem przekonany, że bydgoskie Władze Uczelni, które zawsze są otwarte na dialog, podejdą do pomysłu pozytywnie. Utworzenie Muzeum Rolnictwa będzie wymagało wielkich nakładów, które mogą iść w mojej ocenie nawet w setki milionów złotych. Będąc w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu RolnoSpożywczego w Szreniawie, które według mnie winno być przykładem, widzimy wspaniałe eksponaty wykorzystywane w przemyśle rolnym – jest tam inwentarz, ale są tam też różne maszyny, oprócz traktorów, samoloty do oprysków, helikoptery, pociągi, wystawa Tarpana, a nawet motorynki z bydgoskiego Rometu. Współpraca wskazanych wyżej ośrodków rolniczych oraz uczelni z województwem wydaje się korzystna i jak najbardziej zasadna pod kątem oszczędnego gospodarowania „groszem publicznym”. Tymczasem obiekt w Piwnicach można byłoby wykorzystać jako miejsce związane z szeroko rozumianą astronomią, kosmosem, Mikołajem Kopernikiem itp.

— pisze radny Wenderlich w interpelacji do Marszałka Piotra Całbeckiego. Dodajmy, że w Piwnicach funkcjonuje od wielu dziesięcioleci Obserwatorium Astronomiczne UMK.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor