Aktualności 16 lut 14:09 | Redaktor
Nowy ambulans WSPR będzie nosił imię tragicznie zmarłego ratownika

fot. Wojewódzka stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy zakupiła najnowocześniejszy ambulans używany obecnie w polskim Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jego patronem będzie Grzegorz Piórkowski, ratownik medyczny, który zginął na motoambulansie, jadąc do pacjenta.

O zaletach nowego ambulansu mówi Przemysław Paciorek, zastępca dyrektora WSPR w Bydgoszczy oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny ratunkowej:

Zabudowa kontenerowa ambulansu umożliwia optymalne wykorzystanie sześciennej przestrzeni. Nosze umieszczone na środku przedziału medycznego, przesuwalne w każdej osi, pozwalają na dostęp do chorego z każdej strony (w klasycznym furgonie są „przyklejone” do jednej ze ścian) i dają możliwość przeprowadzenia większości procedur medycznych dostępnych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czy Izbie Przyjęć. W tym ambulansie można np. przeprowadzić cięcie cesarskie, jeżeli oczywiście załoga ma ku temu kwalifikacja

– tłumaczy.

W wyposażeniu ambulansu znajdują się nosze firmy STRYKER z napędem elektrycznym. – Umożliwiają łatwiejszą obsługę, ponadto są przystosowane dla chorych bariatrycznych, o masie ciała powyżej 300 kg (do 400 kg) – dodaje Przemysław Paciorek. – W przedziale medycznym pełnią funkcję stołu operacyjnego i umożliwiają dowolne ułożenie pacjenta zależnie od jego stanu i wykonywanych procedur.

 

Podwozie ambulansu to najnowocześniejszy mercedes, z silnikiem 3000 ccm V6 Diesel, automatyczną skrzynią biegów, i najnowszymi systemami wspomagania kierowcy oraz bezpieczeństwa. Kontener wraz z wyposażeniem można przełożyć na każde inne podwozie. – To bardzo ważna cecha, biorąc pod uwagę, że w systemie ratownictwa podwozie zużywa się średnio trzy razy szybciej, niż część medyczna ambulansu – zauważa wojewódzki konsultant medycyny ratunkowej.

Ambulans posiada lampy UV, więc sam się dezynfekuje po kontakcie z materiałem biologicznym i zakaźnym. Natomiast jego rozmiar nie jest większy od klasycznego furgonu, co pozwala na sprawne manewrowanie na niewielkiej przestrzeni i w wąskich uliczkach np. zabudowy miejskiej.

Upamiętnienie Grzegorza Piórkowskiego

Ten ambulans będzie wyjątkowy jeszcze z jednego powodu – jego patronem zostanie Grzegorz Piórkowski, ratownik medyczny, dyspozytor i nauczyciel akademicki, który pod koniec października zginął, jadąc do chorego. Pełnił wówczas dyżur na motocyklu. Miał 33 lata. – Grzegorz był oddanym ratownikiem, człowiekiem niezwykle lubianym i szanowanym, stuprocentowym pasjonatem i profesjonalistą – mówi Krzysztof Tadrzak, dyrektor WSPR w Bydgoszczy. – Patronat nad ambulansem to jakaś forma hołdu i wdzięczności dla naszego kolegi, który zginął, będąc na służbie.

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło 28 października na rondzie Skrzetuskim w Bydgoszczy. 

– Grzegorz Piórkowski był świetnym ratownikiem medycznym i dyspozytorem medycznym oraz wykładowcą na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum w Bydgoszczy, UMK w Toruniu. Ale przede wszystkim był dobrym ojcem Kuby, kochającym narzeczonym Eweliny i przyjacielem nas wszystkich. Grzegorz przez wiele lat ratował ludzkie zdrowie i życie mieszkańców Bydgoszczy i okolic – mówi Krzysztof Wiśniewski, kierownik Działu Usług Medycznych i Szkoleń.

Zakup ambulansu został sfinansowany w ramach projektu pn. „Wsparcie WSPR w Bydgoszczy w walce z COVID-19 poprzez zakup 6 ambulansów jak również środków do dezynfekcji oraz środków ochrony indywidualnej”, realizowanego z Funduszy Europejskich

komunikat Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, zmiany - redakcja

Zdjęcia: WSPR w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor