Obchody z okazji 25-lecia Polski w NATO
fot. UMB
W marcu mija 25 lat od przyjęcia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 20 lat powstania w naszym mieście JFTC. W Bydgoszczy, a w polskiej stolicy NATO, w wyjątkowy sposób będziemy świętować tę rocznicę.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Kilkudniowe świętowanie wpisuje się w obchody ustanowionego przez Radę Miasta Bydgoszczy jubileuszowego roku NATO i JFTC.
- Wejście Polski do Unii Europejskiej i do NATO, to były dwie najważniejsze decyzje po 1989 roku w naszym kraju. Dzięki NATO zwiększyło się bezpieczeństwo naszego kraju i naszego regionu. Ta decyzja miała wielki wpływ i na nasz region i Bydgoszczy, która dziś jest Polską stolicą NATO - mówił Michał Sztybel, Wojewoda Kujawsko-Pomorski.
Przypomnijmy, że obecnie w Bydgoszczy swoje siedziby mają Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre), 3. Batalion Łączności NATO (3rd NATO Signal Battalion), Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO (NATO Military Police Centre of Excellence) oraz Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units Poland), a także Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO w Bydgoszczy (NATO Communications and Information Agency Bydgoszcz). W lutym br. zapadła decyzja, że w naszym mieście powstanie również Połączone Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC).
- Taka liczba jednostek w pełni uzasadnia twierdzenie, że Bydgoszcz to polska stolica NATO. Pamiętajmy, że mamy też inne jednostki, jak chociażby Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Jako miasto jesteśmy bardzo silnym ośrodkiem na wojskowej mapie Polski. Dzięki temu jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi. Zapraszam bydgoszczanki i bydgoszczan do wspólnego świętowania tej ważnej dla nas wszystkich rocznicy - mówił Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy.
Świętowanie 25-lecia Polski do NATO rozpocznie się we wtorek, 12 marca, w 25. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Tego dnia o godz. 14.00 na płycie Starego Rynku, odbędzie się uroczystość z udziałem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz wojsk pięciu bydgoskich jednostek NATO.
Bezpośrednio przed uroczystością, o godz. 13.15 w Alei Dębów Honorowych, wzdłuż al. Ossolińskich, oznaczony zostanie dąb z okazji 25-lecia przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz 20-lecia powołania w Bydgoszczy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC).
- Bydgoszcz to bardzo duży garnizon wojskowy. Mamy tutaj 41 jednostek i instytucji wojskowych sił zbrojnych. Wykonujemy bardzo istotne zadania dla obronności Polski. Jest to też największy garnizon w Polsce jeśli chodzi o liczbę jednostek NATO. Dziękuje władzom Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego za życzliwą atmosferę, zrozumienie dla aktywności sił zbrojnych, bo to również przekłada się na to, że nasze cele możemy realizować w sposób właściwy. Zachęcam wszystkich mieszkańców miasta do aktywnego udziału w świętowaniu 25-lecia wstąpienia Polski do NATO - mówi gen. dyw. Artur Kępczyński, Szef Inspektoratu Wsparcia Siły Zbrojnych.
Festyn w BCTW
Kolejna okazja do integracji mieszkańców regionu z wojskami Sojuszu nastąpi w sobotę, 16 marca. Zapraszamy bydgoszczanki i bydgoszczan na festyn militarny do Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego przy ul. Gdańskiej 187. W ramach festynu przewidziano pokaz sprzętu wojskowego, w tym nowoczesnych wyrzutni rakietowych Himars, pojazdów gąsienicowych i sprzętu łączności, a także strefę zabaw dla dzieci, z dmuchańcami i torem przeszkód dla młodych miłośników militariów.
W trakcie imprezy będzie można zapoznać się ze specyfiką działania poszczególnych jednostek NATO, obejrzeć tematyczne wystawy przedstawiające drogę Polski do NATO oraz występy zaproszonych artystów, w tym orkiestry wojskowej. Oczywiście nie zabraknie także tradycyjnej grochówki, kiełbasek i chleba ze smalcem. Impreza planowana jest w godzinach od 11.00 do 16.00, a oficjalne rozpoczęcie i powitanie uczestników przez dowódców zaplanowano na godz. 12.00.
Aby ułatwić dotarcie do BCTW wszystkim mieszkańcom, zainteresowanym festynem i pokazami wojskowymi, organizatorzy zapewniają parkingi przy obiekcie Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego. Dla korzystających z komunikacji miejskiej, przygotowano bezpłatną linię dojazdową nr 204. Będzie ona kursować z częstotliwością co ok. 15 minut na trasie: dworzec os. Leśne – Las Gdański P+R – Myślęcinek – BCTW i z powrotem. Pierwszy kurs z osiedla Leśnego zaplanowano o godz. 10.46, a ostatni z BCTW o godz. 16.49. Zachęcamy do skorzystania z linii specjalnej nr 204 wszystkich niezmotoryzowanych bydgoszczan.
Warto wiedzieć:
12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri, w Bibliotece Harry'ego Trumana, gdzie 50 lat wcześniej ogłoszono powstanie NATO, ministrowie spraw zagranicznych Polski, Czech i Węgier przekazali sekretarz stanu Madeleine Albright tzw. instrumenty ratyfikacyjne. Tym samym Polska oficjalnie stała się członkiem NATO, a przed Kwaterą Główną Sojuszu w Brukseli wciągnięto na maszt flagi trzech nowych państw członkowskich.
Bydgoszcz, nazywana polską stolicą NATO, z Sojuszem związana jest w sposób szczególny. W naszym mieście już od lat pracuje na stałe wielu oficerów reprezentujących armie wszystkich państw należących do Paktu Północnoatlantyckiego. Oprócz jednostek wojskowych w grodzie nad Brdą działa również – w ramach struktur Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, „szkoła NATO” – International School of Bydgoszcz. Kształcą się tam dzieci oficerów i pracowników państw Sojuszu.
źródło: UMB