Obrady plenarne Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw
fot. UMWKP
Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej oraz radnych województwa Jacka Gajewskiego i Pawła Zgórzyńskiego w Kołobrzegu obradowało zgromadzenie ogólne Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej. W porządku obrad znalazły się m.in. polityka spójności Unii Europejskiej po 2027, rola samorządów w walce ze zmianami klimatu oraz kwestie związane z działaniami mającymi na celu poprawę warunków życia dzieci i młodzieży.
Inne z kategorii
Emeryci bez biurokracji: ZUS przypomina zasady
Ś. p. dr Jerzy Jaśkowski zostanie pochowany w Bydgoszczy
Rozmawiano m.in. o sytuacji dzieci zagrożonych marginalizacją, niepełnosprawnych, wywodzących się z grup mniejszościowych i środowisk imigranckich. Podczas posiedzenia odbyła się uroczystość podpisania protokołu ustaleń z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Dokument dotyczy działań na rzecz poprawy dostępu do edukacji, wsparcia edukacji włączającej i środków antydyskryminacyjnych oraz wsparcia psychospołecznego.
Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej powołano w 2002 roku. To dobrowolne stowarzyszenie wszystkich polskich województw, mające na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego, obronę wspólnych interesów województw oraz dążenie do społeczno-gospodarczego rozwoju polskich regionów. Przedstawiciele ZWRP biorą udział w pracach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a także Komitetu Regionów Unii Europejskiej i Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy. Zgromadzenie ogólne to organ stanowiący związku, złożony z 64 delegatów (po cztery osoby – marszałek województwa, przewodniczący sejmiku i dwoje radnych – z każdego z szesnastu województw). Kadencja w Związku Województw RP pokrywa się z kadencją władz samorządowych województw.
źródło: BP UMWKP