Pamięć w kamieniu zaklęta [KWESTA]
fot. Facebook
Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy kwestuje na bydgoskich nekropoliach. Zbiórka odbywa się na cmentarzu Nowofarnym i Starofarnym. Z puszkami czekają rzemieślnicy, dziennikarze, przewodnicy turystyczni,, sportowcy, politycy, samorządowcy, miłośnicy Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Pisaliśmy już, że kwesta przeznaczona jest na renowację nagrobka Marty Karaśkiewiczowej. Stwierdziliśmy wtedy, że osoba ta nie jest szerzej znana. Tymczasem Bogna Derkowska-Kostkowska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK, dotarła do biografii tej osoby i opublikowała ją na fejsbuku.
Okazuje się, że jej rodzice pochodzili z Wielkopolski, pobrali się w Bydgoszczy, w 1898 roku. Ojciec Stanisław Graj początkowo był posługaczem, potem, oberżystą i restauratorem, matka Maria z domu Świerczyńska krawcową. Marta Anna urodziła się 27 kwietnia 1899 roku w Bydgoszczy, tu też 4 maja 1920 roku poślubiła Mikołaja Karaśkiewicza. Jej małżonek pochodził z Kościana, gdzie urodził się 4 grudnia 1892 roku, był absolwentem Akademii Muzyki Kościelnej w Ratyzbonie, organistą i nauczycielem muzyki, pracował w bydgoskim Gimnazjum Klasycznym przy obecnym pl. Wolności 9. Państwo Karaśkiewiczowie zamieszkali w kamienicy przy ul Śniadeckich 22. Tu też urodził się ich syn. Niestety ich rodzinne szczęście nie trwało długo, przerwała je choroba Marty, która doprowadziła do jej przedwczesnej śmierci 19 stycznia 1924 roku.
W artykule Derkowskiej-Kostkowskiej można też znaleźć sporo informacji o samym nagrobku.
oprac. własne