Plac Kościeleckich przejdzie przebudowę. W planach zbiornik retencyjny
Plac Kościeleckich, fot. Anna Kopeć
Miasto uzyskało pozwolenie budowlane na przeprowadzenie robót na placu Kościeleckich. Powstanie tu podziemny zbiornik retencyjny, zapowiedziano też m.in. rewitalizację zieleni – z zachowaniem kasztanowców.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Jak tłumaczy ratusz, inwestycja ma dostosować estetykę placu do otaczających go obiektów – nowych (biurowiec Immobile K3), zrewitalizowanych (Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury) lub poddawanych rewitalizacji (budynek Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego). – Rewaloryzacja zieleni w tej części Starego Miasta jest też niezbędna ze względu na pogarszający się stan fitosanitarny rosnących drzew – czytamy w komunikacie Miasta.
Projekt budowlany zakłada w pierwszej kolejności stworzenie zbiornika retencyjnego. Inwestycja ma rozwiązać problem zalewania ulic w wyniku silnych opadów. – Zgromadzona woda będzie wykorzystywana do podlewania okolicznej zieleni w czasie suszy – zapowiada urząd miasta.
Następnie rewitalizacji poddana zostanie zieleń. Ratusz zapewnia, że „wszystkie prace prowadzone będą z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie” oraz że w projekcie uwzględniono wiele postulatów specjalistów i mieszkańców.
Murki oporowe czeka likwidacja, a obrzeża chodnikowe będą obniżone do poziomu kwater zieleni: ma to m.in. ułatwić poruszanie się po placu osobom z niepełnosprawnościami. – Nawierzchnie alejek wyłożone zostaną materiałem mineralnym, dobrze przepuszczającym wodę. Przez środek parku wytyczona zostanie nowa centralna aleja podkreślająca osiową kompozycję placu zgodną z historycznym wyglądem – czytamy w komunikacie Miasta. Przewidziano też montaż małej architektury i oświetlenie.
Na zakończenie przebudowane zostaną jezdnie – zyskają nową nawierzchnię asfaltową – i chodniki. Miejsca parkingowe zostaną wybrukowane kamienną kostką; brukowane będą także odcinki przyległych jezdni: przy Zamczysku i połączenie z ul. Długą. Chodniki zostaną wyłożone płytami we wzór karo, podobnie jak inne deptaki w Śródmieściu. To nawiązanie to historycznej nawierzchni.
Prace budowlane mają zostać zlecone w ciągu najbliższych miesięcy. Szacowany koszt to blisko pięć mln złotych.
Zdjęcia: Anna Kopeć