Aktualności 22 lip 2020 | Marta Kocoń
Place zabaw w Bydgoszczy nadal zamknięte. Ratusz chce złagodzenia wytycznych GIS-u

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć/archiwum

Od końca maja w całej Polsce dozwolone jest korzystanie z placów zabaw. W Bydgoszczy te będące w pieczy miasta nadal nie zostały jednak otwarte. – Nie mamy organizacyjnych i finansowych możliwości zabezpieczenia ich – tłumaczy rzeczniczka Urzędu Miasta, Marta Stachowiak.

Rozporządzenie pozwalające na powrót dzieci na place zabaw obowiązuje od 30 maja. Chociaż tabliczki/taśmy odgradzające miejskie place nie zostały zdjęte, część rodziców samowolnie zdecydowała, że nie będzie dłużej czekać.

O to, kiedy miasto oficjalnie zrobi coś w tej sprawie, jeden z naszych czytelników pytał na początku czerwca. W ratuszu usłyszeliśmy wówczas, że trwa oczekiwanie na wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zostały one opublikowane 16 czerwca, nie zmieniło to jednak sytuacji w Bydgoszczy. – Nie mamy organizacyjnych i finansowych możliwości zabezpieczenia miejskich placów zabaw (w liczbie 67) zgodnie z wytycznymi GIS-u – tłumaczyła nam 14 lipca rzeczniczka ratusza Marta Stachowiak. – Według naszych szacunków spełnienie ww. wytycznych wymagałoby zatrudnienia około 150 osób.

fot. Anna Kopeć, archiwum

O czym mówią zalecenia? Znaczna część z nich dotyczy odpowiedzialności samych opiekunów: by nie przyprowadzać na plac dziecka z jakimikolwiek niepokojącymi objawami, zrezygnować z jedzenia i picia w obrębie placu, zachowywać odstępy, nie pozostawiać dzieci pod opieką osób starszych i ze schorzeniami, szczególnie narażonych na ciężki przebieg COVID. Należy często myć ręce dzieciom i pilnować, by nie udostępniały swoich zabawek innym. 

Zarządca/właściciel obieku ma natomiast obowiązek m.in. dbać o stan techniczny urządzeń, opatrzeć plac tabliczkami z zasadami bezpieczeństwa i numerem telefonu Sanepidu.

Wytyczne dotyczące dezynfekcji zostały sformułowane ogólnikowo:

Właściciel lub zarządca placu zabaw monitoruje codziennie prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem regularnego czyszczenia sprzętu i wyposażenia placu zabaw z użyciem detergentu i/lub dezynfekowania powierzchni dotykowych. Dezynfekcja przestrzeni placu zabaw powinna odbywać się w czasie, gdy nie będzie na jego terenie innych osób – czytamy na stronie GIS-u.

Urząd uważa, że temu wymaganiu nie sprosta. – Od 16 czerwca wytyczne GIS-u nie zmieniły się, podczas gdy w innych obszarach były łagodzone. Wystąpiliśmy do Inspektoratu z pytaniami o plany w tym zakresie i złagodzenie obostrzeń – wyjaśniła Marta Stachowiak.

Jak podaje Polskie Radio PiK, policja deklaruje, że będzie reagować na zgłoszenia dotycząca łamania zakazu korzystania z placów. – Apelujemy do rodziców o zdrowy rozsądek – cytuje funkcjonariuszy PiK. 

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji