Aktualności 29 mar 2023 | Redaktor
Podsumowanie XI Dobroczynnego Balu Marszałkowskiego. Zebrano rekordową kwotę!

fot. Andrzej Goiński

Rekordową kwotę 508 tysięcy złotych zebrano podczas jedenastego Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się w styczniu w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Pieniądze trafią na konta czterech instytucji pomocowych w regionie: Domu Pomocy Społecznej w Grabiu (powiat aleksandrowski), Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (powiat bydgoski) oraz Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Toruniu. Pieniądze wesprą także niepełnosprawnych mieszkańców z Ukrainy znajdujących się w toruńskim ośrodku na ul. Skłodowskiej-Curie oraz polskich misji niosących pomoc potrzebującym w Boliwii i Zambii, wesprzemy także kilkunastu beneficjentów minionych edycji balu.

Dzisiaj (29 marca) odbyła się konferencja podsumowująca wydarzenie. Wzięli w niej udział marszałek Piotr Całbecki i przedstawiciele tegorocznych beneficjentów: siostra Jana Majewska z Domu Pomocy Społecznej w Grabiu z podopiecznymi, ojciec Tomasz Pelc będący dyrektorem Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Toruniu, siostra Magdalena Ruczyńska, dyrektor Domu Samotnej Matki w Żołędowie wraz z dziećmi oraz Adam Szponka, Sylwia Stecyk-Brochocka i Anna Lemańska z placówki przy ul. Skłodowskiej-Curie w Toruniu, w której przebywają niepełnosprawni intelektualnie podopieczni z Ukrainy.

Pragnę podziękować wszystkim uczestnikom, organizatorom i darczyńcom. To dzięki ich pracy i wsparciu udało się zebrać pół miliona. Dochód, w tym roku rekordowy, wesprze placówki niosące pomoc osobom potrzebującym

- mówił marszałek Piotr Całbecki.

W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych czterech kujawsko-pomorskich instytucji pomocowych. Łącznie otrzymają one 315 tysięcy złotych. Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (powiat aleksandrowski) prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, na ich konto trafi 90 tysięcy złotych. Pod opieką placówki przebywają niepełnosprawni intelektualnie oraz z niepełnosprawnością sprzężoną. Dochód z balu wesprze także Dom Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (powiat bydgoski), prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Placówka udziela schronienia i wsparcia matkom z małoletnimi dziećmi i kobietom w ciąży, które z różnych przyczyn nie mogą pozostać w rodzinie, a potrzebują opieki i wsparcia, otrzymają 90 tysięcy. Beneficjentem jest także toruńska Całodobowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza zarządzana przez Zgromadzenie Kleryków Regularnych Somasków. Instytucja mieści się na toruńskich Bielawach, przeznaczona jest dla dzieci powyżej 10 lat. Placówka wymaga doposażenia w sprzęt AGD, remontu pokojów dla dzieci, a przede wszystkim remontu zalanej jadalni – te potrzeby pomoże zrealizować przekazane 45 tysięcy złotych. Wsparcie trafi też do niepełnosprawnych z Ukrainy, którzy od marca ubiegłego roku przebywają w Toruniu – 90 tysięcy złotych.

Czytaj także: Marszałkowski Bal Dobroczynny po raz jedenasty

Po około 25 tysięcy złotych otrzymają także polskie misje charytatywne w Zambii i Boliwii. Misja w Zambii prowadzona jest między innymi przez księdza Wojciecha Łapczyńskiego pochodzącego z Chełmży, gdzie we wiosce Chingombe misjonarze pracują w ośrodku zdrowia i placówce edukacyjnej. Pieniądze, które trafią do Boliwii wesprą działania siostry elżbietanki Violety Nicy pochodzącej z Torunia, która pracuje z dziećmi i fundusze wykorzysta na utworzenie dostępu do internetu.

Jedenasta edycja Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego odbyła się 21 stycznia. To był wieczór zabawy przy muzyce na żywo, licznych pokazów i występów, a także licytacji w szczytnym celu. Na dochód z balu złożyły się wpłaty od par i środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. 

 XI Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:

  • suma środków zebranych podczas balu to 508 tysięcy złotych,
  • dochód z tegorocznej imprezy trafi do podopiecznych 4 instytucji z regionu oraz 2 misji zagranicznych,
  • trzy instytucje otrzymają po 90 tysięcy złotych, jedna 45 tysięcy złotych,
  • do dwóch misji zagranicznych trafi łącznie 50 tysięcy złotych,
  • trzynastu beneficjentów dotychczasowych edycji balu otrzyma po 11 tysięcy złotych.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor