AKTUALNE 15 maj 18:50 | Redaktor

Bydgoski Festiwal Kultury Węgierskiej 2024 to wyjątkowe, które promuje kulturę węgierską w regionie kujawsko-pomorskim. Odbywa się już od 2013 roku. W tym toku potrwa od 16 do 18 maja.

Festiwal angażuje sympatyków kultury węgierskiej, edukuje uczniów, integruje międzynarodową społeczność, włączając w to także International School of Bydgoszcz – informuje strona zaiwszabydgoszcz.pl . Jest to doceniana przez Ambasadę Węgier doskonała okazja do budowania kontaktów międzynarodowych, promocji i upowszechniania kultury węgierskiej.

Program Festiwalu

czwartek, 16 maja

Festiwal rozpocznie się pokazem gry w TEQBALL, sportu wymyślonego przez dwóch węgierskich miłośników piłki nożnej: Gábora Borsányiego i Viktora Huszára. Wydarzenie odbędzie się z udziałem Prezesa Polskiego Związku Teqballa Krzysztofa Ochędalskiego oraz sędziego Michała Listkiewicza. Pokaz i szkolenie poprowadzi jego syn Kajetan Listkiewicz. Będzie możliwość wspólnej gry i ćwiczeń z uczestnikami – uczniami bydgoskich szkół. W ramach pokazu zaplanowane są atrakcje takie jak: freestyle football, teqball, teqvoly, teqis i teqpong. W pokazowych grach TEQBALL wezmą udział piłkarze Zawiszy Bydgoszcz, co jest szczególną gratką dla kibiców naszego klubu.

piątek, 17 maja

Drugi dzień Festiwalu to zwiedzanie miasta pod hasłem „Węgierskie ślady w Bydgoszczy”. Młodzież pozna wspólne symbole, zobaczy miasto z innej perspektywy, od strony rzeki od projektu kanału do Młynów Rothera. Uczestnicy będą mieli okazję poznać hungarika: od kostki Rubika po gulasz węgierski. W programie również spotkanie z korpusem dyplomatycznym oraz część edukacyjna dotycząca zadań dyplomatów i znaczenia dyplomacji.

Serdecznie zapraszamy wszystkich kibiców Zawiszy Bydgoszcz do Biblioteki UKW na spotkanie z Miklósem Mitrovitsem, autorem książki „Węgierscy trenerzy piłki nożnej w Polsce w latach po II Wojnie Światowej”. Miklós Mitrovits opowie o węgierskim trenerze Zawiszy Bydgoszcz, Kristofie Scharle, który w 1960 roku wprowadził nasz klub do najwyższej grupy rozgrywkowej polskiej ligi. Mitrovits to węgierski historyk, polonista, pracownik naukowy, sekretarz Węgiersko–Polskiej Komisji Historycznej WAN, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku.

Wieczorem odbędzie się uroczystość z udziałem korpusu dyplomatycznego i Ambasadora Węgier. Gospodarzem wieczoru jest pomysłodawca Festiwalu, konsul honorowy Węgier w Bydgoszczy, Ekscelencja Marek A. Pietrzak. Spotkanie połączone będzie z prezentacją XIV edycji win „Bydgostia Consular Marek Pietrzak”. Część artystyczną wypełni koncert w wykonaniu Natalii Walewskiej (skrzypce) oraz Piotra Salabera (fortepian), w repertuarze węgierskich klasyków.

sobota, 18 maja

Jednym z ważnych wydarzeń festiwalowych będzie koncert organowy profesora Jakaba Hetviga z Uniwersytetu w Debreczynie. Koncert odbędzie się w sali Akademii Muzycznej przy ulicy Staszica 3 w Bydgoszczy o godzinie 20:00. W programie znajdą się utwory J.S. Bacha, Mendelssohna i kompozytorów węgierskich. Koncert jest organizowany w ramach Węgierskiej Nocy Organowej, odbywającej się w wielu krajach Europy tego samego dnia. Wcześniej, tego samego dnia, studenci Akademii Muzycznej będą mogli skorzystać z Masterclass prowadzonych przez profesora Hetviga.

Wydarzenia festiwalowe będą miały miejsce w lokalizacjach związanych z tematyką węgierską, takich jak rzeźba Flisaka hr. Czakiego na Nabrzeżu im. Prezydenta Narutowicza, Rondo Trajtlera, bydgoski Balaton oraz tablica upamiętniająca wydarzenia z 1956 roku przy ul. Gdańskiej. Goście zobaczą również Młyny Rothera, budynki Akademii Muzycznej oraz Muzeum Wodociągów przy ul. Gdańskiej.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Bydgoszcz, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Instytut Kultury Węgierskiej w Warszawie. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Festiwalu i wspólnego celebrowania węgierskiej kultury w Bydgoszczy!

Źródło: zawiszabydgoszcz.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor