Politechnika Bydgoska: żegnamy prof. Ewę Spychaj-Fabisiak
fot. Politechnika Bydgoska
Społeczność akademicka Politechniki Bydgoskiej żegna prof. dr hab. Ewę Spychaj-Fabisiak – wieloletniego pracownika naukowo-dydaktycznego.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Profesor Fabisiak pracowała 46 lat na uczelni. Była profesorem nauk rolniczych, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry Biogeochemii i Gleboznawstwa, Pracowni Chemii Rolnej Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii. W 1986 r. na ówczesnej Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy uzyskała stopień naukowy doktora nauk rolniczych, w 2001 r. otrzymała stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia, specjalność gleboznawstwo. W 2012 nadano Jej tytuł profesora w dziedzinie nauk rolniczych.
Przez dwie kadencje, w latach 2008-2016, była dziekanem Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii. Z wyboru środowiska akademickiego, w latach 2012-2016 pełniła funkcję v-ce Przewodniczącej III Sekcji PAN oraz Przewodniczącej Komisji Chemii Rolnej i Gleboznawstwa. Była także kierownikiem i głównym wykonawcą licznych projektów badawczych (KBN, NCN). Była autorem ponad 150 prac naukowych. Wieloletnie doświadczenie zawodowe i współpraca z podmiotami gospodarczymi zaowocowała licznymi ekspertyzami i uzyskaniem patentów. W latach 2019-2023 była członkiem Rady Doskonałości Naukowej w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Składamy kondolencje rodzinie i bliskim zmarłej. Dziękujemy za wszystkie lata dobrej oraz inspirującej pracy. Byłaś wspaniałą osobą, zawsze życzliwą wobec studentów i współpracowników – wspominają pracownicy Politechniki Bydgoskiej – napisała uczelnia.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 7 listopada 2024 roku o godzinie 12:00 w Bazylice Mniejszej Matki Boskiej Królowej Męczenników przy ul. Generała Mikołaja Bołtucia 5 w Bydgoszczy, a następnie na cmentarzu przy ul. Wiślanej.
Źródło: Politechnika Bydgoska