Aktualności 24 lis 20:02 | Redaktor
Poradź się notariusza - bezpłatnie. Dzień Otwarty Notariatu 2020

mat. Krajowej Rady Notariatu

„Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem” – to temat przewodni 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu. W sobotę 28 listopada notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych pozwalających lepiej chronić majątek. Kontakt będzie możliwy telefonicznie, mailowo i za pośrednictwem Facebooka.

Dzień Otwarty Notariatu to akcja realizowana już po raz 11. przez Krajową Radę Notarialną
i rady izb notarialnych. Jej celem jest podnoszenie świadomości prawnej poprzez informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie
dla realizacji zakładanych celów (...).

Na jakie tematy można porozmawiać z notariuszem?

Rejenci w czasie Dnia Otwartego Notariatu będą udzielać informacji związanych z ochroną majątku i bezpieczeństwem obrotu prawnego. Będzie można zapytać, jak bezpiecznie zawrzeć umowę najmu, jak podzielić majątek spadkowy, dokonać podziału majątku przed rozwodem i po rozwodzie, jak prawidłowo sporządzić testament, odrzucić spadek czy zrzec się dziedziczenia. Notariusze doradzą również, jak ustrzec się przed złymi pożyczkami oraz nie dać się oszukać przy umowach przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie.

W kancelarii notarialnej można załatwić także sprawy ważne z punktu widzenia przedsiębiorców, takie jak m.in. zabezpieczenie roszczeń, zawarcie ugody czy powołanie zarządcy sukcesyjnego. Wielu czynności prawnych można dokonać alternatywnie przed sądem i w kancelarii notarialnej (np. sprawy związane z dziedziczeniem czy umowy alimentacyjne), tym samym oszczędzając czas i pieniądze. (...) Na temat wszystkich czynności notarialnych – na kilka różnych sposobów – będzie można porozmawiać z rejentem w ostatnią sobotę listopada, między 10.00 a 16.00.

Partnerem merytorycznym tegorocznej edycji jest Rzecznik Finansowy, którego eksperci będą towarzyszyć notariuszom. Mailowo i na czacie poinformują, na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy kredytu, także hipotecznego, oraz zawieraniu umowy pożyczki. Tzw. nieautoryzowane transakcje to coraz większy problem klientów banków – doradzą, co zrobić, gdy z naszego konta znikną pieniądze, a nam nic nie wiadomo o realizowanych przez nas transakcjach. 

W jaki sposób można porozmawiać z notariuszem?

W tym roku informację prawną będzie można uzyskać na kilka sposobów:

 • w indywidualnych rozmowach prowadzonych telefonicznie

  Białystok i okolice: 85 688 13 10
  Gdańsk i okolice:       58 727 30 41
 • Katowice i okolice:    32 205 05 08
 • Kraków i okolice:       12 442 95 07
 • Lublin i okolice:         81 532 80 46
 • Łódź i okolice:           42 620 09 05
 • Poznań i okolice:        61 669 83 20
 • Rzeszów i okolice:     17 283 22 50
 • Szczecin i okolice:      91 443 55 81
 • Warszawa i okolice:   22 100 90 03
 • Wrocław i okolice:     71 738 17 23

w odpowiedzi na pytania nadesłane mailem na adres pytanie@porozmawiajznotariuszem.pl lub na czacie i w trakcie transmisji prowadzonej na żywo na profilu Porozmawiaj
z Notariuszem
na FB.

Krajowa Rada Notariatu, skróty, zmiany - red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor