AKTUALNE 13 sie 2020 | kp
Powrót do szkół. Minister zapowiada nowe zasady w strefach

fot. gov.pl

Od 1 września w szkołach będą obowiązywały ogólne wytyczne GIS, MZ i MEN. Dla terenów oznaczonych strefą żółtą i czerwoną przygotowane zostały dodatkowe zalecenia.

– Na obszarach, w których zostały wyodrębnione strefy z uwagi na większe ryzyko zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, przygotowaliśmy dodatkowe zalecenia, które dyrektor placówki może zastosować, uwzględniając specyfikę swojej szkoły – powiedział Dariusz Piontkowski, minister Edukacji Narodowej.

Między innymi to jak za niespełna miesiąc będzie wyglądał powrót dzieci do szkół w wyjątkowych strefach, omawiano podczas środowej (12 sierpnia) konferencji prasowej. Wziął w niej udział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz zastępca głównego inspektora sanitarnego Izabela Kucharska.

Podczas zeszłotygodniowej (5 sierpnia) konferencji MEN skupiono się na ogólnych wytycznych dla dyrektorów szkół i placówek. Związane były one m.in. z organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną i dezynfekcją oraz postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkół. W tym tygodniu skupiono się na terenach objętych strefą żółtą i czerwoną.

– Przytłaczająca większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala na to, aby te wytyczne, o których mówiliśmy już w ubiegłym tygodniu, spokojnie wcielać w życie i aby dyrektorzy przygotowywali się do powrotu do stacjonarnych, tradycyjnych zajęć w szkołach – mówił minister edukacji. – Jedynie w tych kilku powiatach żółtych i czerwonych mogą być jakieś dodatkowe procedury i obostrzenia – dodał.

Zalecamy, by dyrektor szkoły, placówki z terenu objętego strefą żółtą, czerwoną organizował pracę szkoły z uwzględnieniem wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r., w zakresie — higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, organizacji pracy burs/internatu, postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły/internatu/bursy. Warto przypomnieć, że wytyczne te są zbieżne z zaleceniami międzynarodowych organizacji działających w tym zakresie.

Dodatkowo dyrektor może ustalić elastyczne godziny przychodzenia klas do szkoły, np. co 5-10 minut. Ponadto, dyrektor może ograniczyć do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich, w tym w strefach wydzielonych, wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między uczniami w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia). Podobne obostrzenia mogą być zastosowane w przypadku pracowników szkoły, jak np. ochrona ust i nosa, np. w pokojach nauczycielskich czy na korytarzach.

Placówkom w strefach żółtych i czerwonych zaleca się także wyznaczenie stałej sali lekcyjnej dla jednej klasy, zrezygnowanie z organizowania wyjść grupowych i wycieczek czy organizowanie zajęć wychowania fizycznego na świeżym powietrzu.

Różne warianty prowadzenia zajęć – A, B i C

Dyrektorzy będą mogli decydować, jaką formę przyjmą zajęcia w ich placówkach. Daje to możliwość zawieszenia zajęć stacjonarnych (wariant A) i wprowadzenia kształcenia mieszanego – wariant B lub zdalnego – wariant C. Jednak dyrektorzy będą je mogli wprowadzić dopiero po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

fot. gov.pl

W momencie przejścia szkół do danej strefy ze zwiększonymi obostrzeniami nie będzie trzeba od razu wprowadzać nowych wariantów prowadzenia zajęć. Jak informuje MEN, w takich wypadkach powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna może zalecić tylko dodatkowe ograniczenia.

fot. gov.pl

Funkcjonowanie placówek w trybie mieszanym lub zdalnym nie powinno przekraczać 14 dni.

Szczegółowe zalecenia i zasady działania wariantów B i C można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji.

źródło. gov.pl

kp Autor