Aktualności 20 paź 12:59 | kp
Poznaj historię bydgoskich wodociągów i kanalizacji! Hala Pomp ponownie otwarta

fot. M. Dalecki/ Muzeum Wodociągów

Od soboty (24 października) ponownie będziemy mogli się wybrać do Hali Pomp Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242). Obiekt niedostępny był dla zwiedzających od ponad ośmiu miesięcy.

– Z niecierpliwością czekaliśmy na ten dzień, kiedy z radością zakomunikujemy ponowne otwarcie Hali Pomp – przekazuje bydgoskie muzeum. – Ze względu jednak na jej położenie w sąsiedztwie infrastruktury krytycznej (stacja wodociągowa „Las Gdański”) wymagała ona indywidualnego podejścia.

Po dołożeniu wszelkich starań i zapewnieniu odpowiednich warunków, od soboty (24 października) obiekt ponownie będzie otwarty dla zwiedzających. Jednak, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, na terenie „Hali” obowiązywać będzie szereg zasad.

Zawieszona zostaje możliwość zwiedzania obiektu przez grupy zorganizowane. Z kolei goście indywidualni będą mogli podziwiać wystawę od poniedziałku do czwartku w godzinach 11.00-16.00 oraz w weekendy – w sobotę i niedzielę – od 13.00 do 17.00. W budynku, w tym samym czasie, przebywać będzie mogło jednocześnie maksymalnie 25 osób. Wszyscy goście stosować się muszą do obowiązujących zasad ochrony epidemicznej.

120-lecie istnienia Wodociągów i Kanalizacji w mieście

W 2020 roku bydgoskie Wodociągi i Kanalizacja obchodzą swoje 120-lecie. Z tej okazji w Hali Pomp otwarta zostanie specjalna wystawa, dedykowana upamiętnieniu tego jubileuszu. – Na ekspozycji możemy odkryć, niepokazywaną dotychczas w takiej skali historię bydgoskich wodociągów i kanalizacji – chwali muzeum.

– Cała przestrzeń Hali Pomp została wypełniona planszami z infografikami, pojawiły się ciekawe, zaskakujące i unikatowe eksponaty, jak np. robot z kamerą TV do inspekcji przewodów kanalizacyjnych, wanna z końca XIX wieku czy służbowy samochód marki FSC ŻUK – wymienia muzeum. – Zaaranżowano również dioramę warsztatu z oryginalnymi narzędziami używanymi w bydgoskich wodociągach na przełomie lat 80. I 90. XX wieku. Podczas zwiedzania nastąpi swego rodzaju synteza odczuć, bowiem zwiedzający oprócz wrażeń wizualnych będą wykorzystywać i łączyć inne zmysły.

Bilety wstępu do Muzeum Wodociągów zakupimy w cenie 10 złotych. Za bilet ulgowy damy połowę mniej. W razie pytań można skontaktować się z obiektem mailowo (muzeum@mwik.bydgoszcz.pl) lub za pośrednictwem portali społecznościowych.

źródło: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy

kp Autor