Aktualności 20 paź 2020 | kp
Poznaj historię bydgoskich wodociągów i kanalizacji! Hala Pomp ponownie otwarta

fot. M. Dalecki/ Muzeum Wodociągów

Od soboty (24 października) ponownie będziemy mogli się wybrać do Hali Pomp Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242). Obiekt niedostępny był dla zwiedzających od ponad ośmiu miesięcy.

Seniorzy mogą wiele zyskać

Aktualności Wczoraj 21:05

– Z niecierpliwością czekaliśmy na ten dzień, kiedy z radością zakomunikujemy ponowne otwarcie Hali Pomp – przekazuje bydgoskie muzeum. – Ze względu jednak na jej położenie w sąsiedztwie infrastruktury krytycznej (stacja wodociągowa „Las Gdański”) wymagała ona indywidualnego podejścia.

Po dołożeniu wszelkich starań i zapewnieniu odpowiednich warunków, od soboty (24 października) obiekt ponownie będzie otwarty dla zwiedzających. Jednak, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, na terenie „Hali” obowiązywać będzie szereg zasad.

Zawieszona zostaje możliwość zwiedzania obiektu przez grupy zorganizowane. Z kolei goście indywidualni będą mogli podziwiać wystawę od poniedziałku do czwartku w godzinach 11.00-16.00 oraz w weekendy – w sobotę i niedzielę – od 13.00 do 17.00. W budynku, w tym samym czasie, przebywać będzie mogło jednocześnie maksymalnie 25 osób. Wszyscy goście stosować się muszą do obowiązujących zasad ochrony epidemicznej.

120-lecie istnienia Wodociągów i Kanalizacji w mieście

W 2020 roku bydgoskie Wodociągi i Kanalizacja obchodzą swoje 120-lecie. Z tej okazji w Hali Pomp otwarta zostanie specjalna wystawa, dedykowana upamiętnieniu tego jubileuszu. – Na ekspozycji możemy odkryć, niepokazywaną dotychczas w takiej skali historię bydgoskich wodociągów i kanalizacji – chwali muzeum.

– Cała przestrzeń Hali Pomp została wypełniona planszami z infografikami, pojawiły się ciekawe, zaskakujące i unikatowe eksponaty, jak np. robot z kamerą TV do inspekcji przewodów kanalizacyjnych, wanna z końca XIX wieku czy służbowy samochód marki FSC ŻUK – wymienia muzeum. – Zaaranżowano również dioramę warsztatu z oryginalnymi narzędziami używanymi w bydgoskich wodociągach na przełomie lat 80. I 90. XX wieku. Podczas zwiedzania nastąpi swego rodzaju synteza odczuć, bowiem zwiedzający oprócz wrażeń wizualnych będą wykorzystywać i łączyć inne zmysły.

Bilety wstępu do Muzeum Wodociągów zakupimy w cenie 10 złotych. Za bilet ulgowy damy połowę mniej. W razie pytań można skontaktować się z obiektem mailowo (muzeum@mwik.bydgoszcz.pl) lub za pośrednictwem portali społecznościowych.

źródło: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy

kp Autor