Respirator stworzony na UTP już oddycha. Czas na kolejne badania
kadr z filmu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy
Na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy zakończyły się prace projektowe nad prototypem prostego respiratora, który ma ratować życie chorych na COVID-19.
Inne z kategorii
Nad konstrukcją pracuje zespół, w skład którego wchodzą naukowcy z UTP i przedstawiciele firm CIMAT, MEDSEVEN. Kieruje nim rektor uczelni, związany z inżynierią biomedyczną prof. Tomasz Topoliński.
Nadzór medyczny nad pracami sprawuje natomiast anestezjolog, dr n. med. Robert Włodarski, zastępca Komendanta Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszcz. Koordynował pracami nad określeniem założeń i warunków krytycznych koniecznych, które - dla bezpieczeństwa pacjenta - musi spełniać powstające urządzenie.
W piątek (17 kwietnia) respirator zaczął wspomagać pracę sztucznego płuca. Urządzeniem zainteresowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bydgoski zespół ma jak najszybciej sporządzić dokumentację oraz dwa prototypy respiratora do dalszych badań, także klinicznych. - Przed zespołem jeszcze sporo pracy, jednak pierwsze powodzenia i zainteresowanie MNiSW dodaje jego członkom energii w realizacji najważniejszego celu, w walce o zdrowie osób zakażonych koronawirusem - podkreśla Michał Grzybowski, kierownik Działu Informacji i Promocji UTP.
źródło: UTP (Michał Grzybowski), oprac.- redakcja