Aktualności 24 cze 2020 | mk
Respirator zbudowany na UTP czeka na zezwolenia

Umowę podpisano 18 czerwca/fot. Ryszard Wszolek/UTP

Projekt budowy respiratora CoViVENTILUCM01 wchodzi w kolejny etap – informuje Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. W ubiegłym tygodniu podpisana została umowa porządkująca prawa poszczególnych autorów.

Zespół pod kierownictwem rektora UTP, prof. Tomasza Topolińskiego, w ciągu kilku tygodni stworzył prototyp respiratora, który może ratować życie chorych na COVID-19. Urządzenie miało być m.in. szybkie w produkcji. Projekt spotkał się z uznaniem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, od którego otrzymał dofinansowanie w kwocie 125 tysięcy złotych.

Jak informuje uczelnia, obecnie trwają starania o uzyskanie zezwoleń na wyprodukowanie serii próbnej i przeprowadzenie badań technicznych i klinicznych.

Została już takża zawarta umowa z poszczególnymi uczestnikami projektu: uczelnią a pracownikami firmy CIMAT i MEDSEVEN, emerytowanymi pracownikami Wydziału Inżynierii Mechanicznej UTP i firmy CIMAT i płk. dr. n. med. Robertem Włodarskim – krajowym konsultantem ds. obronności w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. – Porządkuje ona wiele spraw formalnych, w tym także podział praw autorskich uzyskanych w projekcie – tłumaczy Michał Grzybowski, kierownik Działu Promocji i Informacji UTP.

mk Autor