Aktualności 13 cze 21:35 | ak
Ruch Narodowy uczcił pamięć ofiar KL Auschwitz [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

W przeddzień 81. rocznicy pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz Ruch Narodowy Bydgoszcz upamiętnił ofiary Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W niedzielę (13 czerwca) na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy (ul. gen. Grzmota Skotnickiego),  minutą ciszy i odśpiewaniem hymnu przedstawiciele Ruchu Narodowego uczcili pamięć ofiar miejsc kaźni.  Zapalono również znicze przy pomniku ofiar poległych w obozach koncentracyjnych.

fot. Anna Kopeć

- 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przetransportowali do obozu w Auschwitz grupę 728 Polaków. Był to pierwszy masowy transport  więźniów do nowo założonego obozu. Obozu, który niemiecki okupant stworzył przede wszystkim w celu zagłady i eksterminacji Narodu Polskiego -  mówił Artur Grygrowicz, organizator uroczystości.

fot. Anna Kopeć

 - Tego faktu minimalizować nikomu nie wolno. Zwalczać trzeba też próby przypisania Polakom współodpowiedzialności za holokaust, jak i nazywania KL Auschwitz Polskim Obozem Koncentracyjnym. My, Polscy patrioci i nacjonaliści mamy dzisiaj obowiązek upamiętnić pomordowanych Polaków - dodał. 

***

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali do KL Auschwitz pierwszy transport więźniów. Otrzymali oni obozowe numery od 31 do 758. Wśród tych więźniów dużą grupę stanowiły osoby, które próbowały przedostać się do tworzonych we Francji Polskich Sił Zbrojnych. Część więźniów została aresztowana podczas akcji AB, czyli tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, którą Niemcy przeprowadzili w Generalnym Gubernatorstwie w 1940 r.

Wśród pierwszych więźniów obozu byli także zatrzymani podczas łapanek, działacze organizacji politycznych, konspiracyjnych i społecznych, urzędnicy państwowi, harcerze, maturzyści oraz inni przedstawiciele polskiej inteligencji. Niektórzy wśród nich byli obywatelami polskimi pochodzenia żydowskiego.

Najmłodszy z więźniów – Stanisław Ryniak miał piętnaście lat. Otrzymał numer obozowy 31. 349 to numer innego więźnia tego transportu, Bronisława Czecha, 24-krotnego narciarskiego mistrza Polski i trzykrotnego olimpijczyka, aresztowanego przez Niemców za działalność konspiracyjną. W konspirację zaangażował się także na terenie KL Auschwitz w ramach organizacji założonej w obozie przez rtm. Witolda Pileckiego.

gov.ipn

 

ak Autor