Aktualności 22 sty 2021 | Redaktor
Skazani sprawili radość seniorom z DPS-u. Wyjątkowe kartki na Dni Babci i Dziadka

fot. kpt. Karolina Kozłowska, ZK w Koronowie

Kartki okolicznościowe i drobne upominki trafiły do pensjonariuszy bydgoskiego Domu Pomocy Społecznej „Jesień Życia”. W ten sposób radość sprawili im osadzeni z koronowskiego oddziału terapeutycznego.

Co łączy osadzonych i osoby starsze? Często - problemy związane z samotnością i izolacją, jak zauważa rzeczniczka koronowskiego Zakładu Karnego, kpt. Karolina Kozłowska. 

Podopieczni Domu Pomocy Społecznej są dla osadzonych osobami obcymi, zostali jednak obdarowani własnoręcznie przygotowanymi kartkami oraz drobnymi upominkami.

Czas tworzenia karnetów okolicznościowych był znakomitą okazją do wspomnień oraz rozmowy na temat relacji międzypokoleniowych. Dla przeważającej części pensjonariuszy to jedyne życzenia, jakie otrzymają w tych szczególnych dniach

- podkreśla st. szer. Justyna Walenczykowska, mł. inspektor ds. terapii zajęciowej Działu Terapeutycznego Zakładu Karnego w Koronowie.

Choć więźniowie mogą liczyć na wyżywienie, opiekę zdrowotną, to, zwłaszcza w starszym wieku, potrzebują także „bezpieczeństwa emocjonalnego, zaspokojenie potrzeb przynależności, życzliwością, afirmacji siebie i świata, potrzebą uznania i bycia użytecznym”. Część tych potrzeb zaspokaja udział w terapii zajęciowej, którego efektem są m.in. okolicznościowe kartki, które trafiły do podopiecznych DPS-u. 

O Dniach Babci i Dziadka historycznie

Pomysł utworzenia Dnia Babci w Polsce pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku, a jego datę zawdzięczamy Mieczysławie Ćwiklińskiej, znanej wówczas sławie kina i teatru. Tego dnia w 1965 roku kobieta miała wystąpić w Poznaniu. Z okazji 85. urodzin pani Ćwiklińskiej redakcja „Expressu Poznańskiego” wręczyła jej tort oraz kwiaty, ustanawiając tym samym ten dzień Dniem Babci, którego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger.

Tradycja ta została podtrzymana przez „Express Wieczorny”. Później powstał również zwyczaj obchodzenia Dnia Dziadka 22 stycznia. Istnieje też przekonanie, że święto dziadków zostało przeniesione do Polski prawdopodobnie z Ameryki w latach osiemdziesiątych XX wieku - pisze kpt. Kozłowska.


Na podstawie: komunikat kpt. Karoliny Kozłowskiej, ZK w Koronowie
zmiany ak, mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor