AKTUALNE 19 lip 2020 | materiał partnera
O stanie konta ubezpieczonego wyłącznie na PUE ZUS

fot. mat. ZUS

W związku z pandemią koronawirusa, informację o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) będzie można sprawdzić w tym roku wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Tylko osoby, które o to wystąpią do ZUS mogą otrzymać informację w wersji papierowej.

- Co roku, w wakacje ZUS wysyłał do ubezpieczonych miliony listów zawierających informację o stanie ich konta emerytalnego. W tym roku taka informacja trafi wyłącznie w formie elektronicznej na profile ubezpieczonych na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Tylko osoby, które o to wystąpią do ZUS, mogą otrzymać informację w wersji papierowej -  listem albo w placówce. Jeśli ktoś nie ma jeszcze profilu na PUE, może go założyć w każdej chwili. Na stronie internetowej ZUS zamieszczona jest instrukcja, w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą założyć profil na PUE w placówce ZUS. W zakładaniu profili na PUE pomagają pracownicy Zakładu. – informuje  Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

- Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego, czyli IOSKU odwzorowuje wysokość naszych środków na koncie w ZUS według danych na 31 grudnia 2019 roku i obejmuje zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2018 roku. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja, która jest widoczna w zakładce „Stan konta”- wyjaśnia Krystyna Michałek. - Aby znaleźć informację o stanie swojego konta na PUE wystarczy wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę  „Informacje o stanie konta”, a następnie rok  2019 – dodaje rzeczniczka.

Wszyscy ubezpieczeni, w tym ci, którzy w 2019 r. ukończyli 35 lat, w informacji IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz 
z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i nie powiększamy naszego konta o nowe składki.

W zakładce „Składki na ubezpieczenie emerytalne w podziale za rok", można sprawdzić składki za 2019 r. Jeśli ktoś jest członkiem OFE i ma subkonto, to kwoty te są pomniejszone o część, którą zapisujemy na subkoncie i przekazujemy do OFE. W tym roku nowością jest „Informacja 
o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Taką informację otrzymają te osoby, za które płatnik składek złożył w 2019 roku raport informacyjny, w związku 
z wprowadzeniem przepisów o e-aktach. Raport składa pracodawca, jeśli zamierza skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji i akt pracowników, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy po 1998roku, a przed 2019 rokiem – informuje Krystyna Michałek.

mat. Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego