Studenci UKW zbudowali meduzę, która bada jakość wody
Chociaż meduzy potrafią być groźne, to ta jest nieszkodliwa, a wręcz pomocna. Studenci informatyki i mechatroniki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy stworzyli robota, który może być wykorzystany w kilku gałęziach gospodarki.
Inne z kategorii
Bombowe szkolenie „Terytorialsów” [ZDJĘCIA]
Studenci największej bydgoskiej uczelni, zrzeszeni w Kole Naukowym Bioniki GEKON, nie ustają w realizowaniu kreatywnych projektów. Ich najnowszym wynalazkiem jest robot, wzorowany na meduzie.
Został wyposażony w aparaturę pomiarową do bezinwazyjnego pomiaru parametrów wody. Wynalazek powstał pod okiem naukowców z Wydziału Mechatroniki UKW. Meduza ma za sobą już poważne testy – we wrześniu studenci sprawdzali jej działanie w najgłębszym basenie w Europie Deepspot w Mszczonowie pod Warszawą.
Natomiast w październiku meduza pokazała swoje możliwości pracy na otwartych wodach w Tleniu.
Realizacja projektu urządzenia jest bezpośrednią adaptacją naturalnego ruchu meduzy do badania jakości wody. Bionika, jako nauka, jest czerpaniem inspiracji najlepiej dostosowanych rozwiązań z natury i ich implementacji w technice. Meduza porusza się ruchem miarowym, bez wzburzania wody i dna zbiornika, jest unoszona przez prądy podwodne, podobnie jak zanieczyszczenia. To idealne warunki do bezinwazyjnego śledzenia czystości wód. Obecnie urządzenie wyposażone jest w czujnik temperatury, mętności wody, akcelerometr i moduł GPS, co pozwala na monitorowanie czynników wpływających na zmiany środowiska wodnego, a w konsekwencji - dobrostan organizmów żywych. Meduza wyposażona jest także w autonomiczny system wynurzania, co jest efektem współpracy studentów starszych lat i doktoranta naszego Wydziału– opowiada opiekunka projektu, dr inż. Zuzanna Kunicka-Kowalska.
Projekt meduzy uzyskał już pierwsze wyróżnienie w Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Młodych Mistrzów, organizowanego przez Radę Programową XXIX Forum Teleinformatyki.
Projekt otrzymał dofinansowanie przyznane przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu: Studenckie koła naukowe tworzą innowacje.
Możliwe jest dalsze rozwijanie urządzenia, ale obecnie realizujemy w Kole już kolejny projekt dotyczący budowy farmy wertykalnej - podsumowuje dr inż. Kunicka-Kowalska.
Źródło i foto: UKW