Aktualności 13 lis 11:31 | kp
Szpital tymczasowy w Ciechocinku coraz bliżej

fot. Urząd Wojewódzki

W 22. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Ciechocinku do końca miesiąca ma powstać szpital tymczasowy, który będzie mógł przyjąć 250 pacjentów z koronawirusem.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz pełnomocnik ds. powstania szpitala tymczasowego Jerzy Kowalik spotkali się 12 listopada w Sali im. Bydgoskiego Marca 1981 r. Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, by m.in. porozmawiać o szpitalu tymczasowym w Ciechocinku.

Propozycje o udostępnienie placówki dla utworzenia szpitala uzupełniającego dla pacjentów z COVID-19 składali m.in. włodarze Torunia i Bydgoszczy (19 października Rafał Bruski wystosował do wojewody pismo, w którym deklarował możliwość utworzenia takiej placówki w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Myślęcinku). Ostatecznie wybór padł jednak na 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Ciechocinku.

– Po pierwsze, mamy do czynienia z centralnym położeniem tego obiektu, ale też wykorzystujemy już istniejący potencjał. Uzdrowiska już od kilku tygodni nie funkcjonują, są puste. Liczymy na to, że dostępność kadry medycznej w Ciechocinku będzie przez to większa. Także koszty adaptacji są jak najbardziej optymalne, a inwestycję będzie można wykorzystać w przyszłości – wyjaśnił tę decyzję wojewoda.

Czwartkowa (12 listopada) konferencja prasowa/ fot. Urząd Wojewódzki

Postępy w pracach

– Docelowa liczba miejsc, którą planujemy w tym szpitalu to 250, w tym około 60 respiratorowych. Oprócz tego będziemy mieli jeszcze 80 łóżek w pełnym zaopatrzeniu tlenowym, zasilanym z magistrali tlenowej, pozostałe będą w miarę możliwości zasilane z butli tlenowych – mówił Jerzy Kowalik, doradca Wojewody Kujawsko-Pomorskiego i pełnomocnik ds. powstania szpitala tymczasowego w Ciechocinku.

– W tej chwili, prace w szpitalu, koncentrują się na sali respiratorowej, gdzie na powierzchni około 620 mkw będą umieszczone łóżka z dostępem do respiratorów – dodał doradca wojewody.

Czwartkowa (12 listopada) konferencja prasowa/ fot. Urząd Wojewódzki

Wszystkie osoby, które chciałyby pomóc w pracy przy powstającym właśnie szpitalu tymczasowym mogą zgłaszać się za pomocą strony internetowej kujawskopomorskiszpital.pl.

Szpital patronacki

Patronat nad tymczasowym szpitalem w Ciechocinku przejmie 10. Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy. – Pan pełnomocnik codziennie jest w Ciechocinku i w stałym kontakcie ze wszystkimi stronami tego przedsięwzięcia. Wszystkie umowy zostały już podpisane. Bardzo dziękuję za pracę pana pełnomocnika, ale i całego zespołu – mówił Mikołaj Bogdanowicz.

kp Autor