Tak będzie wyglądać najdłuższy mural w Bydgoszczy! Projekt wybrany [ANIMACJA]
Zwycięska praca została upubliczniona podczas konferencji na moście Staromiejskim (15 września)/fot. Anna Kopeć
Jeden z najdłuższych murali w Polsce powstanie wzdłuż ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Będziemy go oglądać z jadącego tramwaju. – Zależało na tym, żeby był muralem dynamicznym – tłumaczy swój wybór komisja konkursowa.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
We wtorek (15 września) podczas briefingu prasowego przekazano nagrodę zwycięzcom konkursu na najdłuższy bydgoski mural. Dzieło zostanie wykonane na ścianach oporowych linii tramwajowej na ul. Kujawskiej.
– Mural będzie zdobić szare na ten moment mury, ale też miasto – mówił podczas spotkania prezydent Rafał Bruski. – Gdy zobaczyłem tę pracę, nie jestem przecież plastykiem z wykształcenia, to uznałem: ryzykowny kierunek, tym bardziej wiedząc, że będziemy głównie oglądać ją w biegu, w trakcie jazdy tramwajem – przyznał Bruski.
fot. Anna Kopeć
Prezydent podziękował zaangażowanym w przeprowadzenie konkursu. – Prace były na pewno trudne do oceniania, ale wybór już jest. Gratuluję zwycięzcom i trzymam za was kciuki, żebyście byli dumni z tego dzieła, wówczas i my będziemy – mówił prezydent.
Bezkonkurencyjny projekt
Konkurs rozpisano z inicjatywy Rady ds. Estetyki Miasta. Na briefingu obecny był także przewodniczący komisji konkursowej, prof. Dariusz Markowski. Przyznał, że wybór zwycięskiej pracy wcale nie był taki trudny. – Napłynęło do nas 20 prac bardzo różnorodnych. Większość z nich traktowała tę przestrzeń typowo jako przestrzeń statyczną przygotowaną pod mural – mówił. – [Widoczne było] myślenie, że będziemy oglądać go, właściwie stojąc. Natomiast nam zależało na tym, żeby ten mural był muralem dynamicznym. W związku z tym ta praca była jedyną, która w pewnym sensie wtopiła się w tę ideę – dodał.
fot. Anna Kopeć
– Przede wszystkim ten mural będzie taką kompozycją wielopłaszczyznową, jednocześnie bardzo dynamiczną – mówił plastyk miejski Marek Iwińsk. Jego zdaniem, jak i profesora Dariusza Markowskiego, wizualizacje nie oddają prawdziwego efektu, jaki ma zostać uzyskany na ścianach oporowych linii tramwajowej na ul. Kujawskiej.
– Podczas prac komisji mieliśmy możliwość obejrzenia takiej wizualizacji w formie filmu i naprawdę kompozycja jest zdumiewająca, bo jadący tramwajem będą widzieć to w wielu płaszczyznach, także ten krajobraz będzie nam się zmieniać – dodał plastyk. – Kompozycja nawiązuje jakby do kalejdoskopu, także wrażenia wzrokowe będą imponujące.
Zdaniem Marka Iwińskiego mieszkańcy specjalnie będą jeździć tą trasą, by obejrzeć mural. Dzieło uważa za odważne, dynamiczne i ciekawe.
Tworzenie muralu niczym komponowanie muzyki
– Pracując nad koncepcją abstrakcyjnego muralu, doszliśmy do rozwiązania, które przypomina komponowanie muzyki, bo jest to liniowa kompozycja, w której rzeczy zdarzają się w czasie, bo obserwowane właśnie z ruchu jadącego tramwaju – mówił Krzysztof Syruć, współautor zwycięskiego projektu.
– Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie takich zagadnień, jak rytm, melodia oraz znalezienie pewnych linii odniesienia w postaci biegnących przez długość ściany poziomów, które wyznaczają pasy dla naszego malarstwa w różnych zakresach – kontynuował. – W jednych będziemy działać wspólnie, na innych będziemy działać osobno, a inne pozostawimy w kolorze nieskazitelnego betonu. Koncepcja jest poglądowa, gdyż większość szczegółów i takiej malarskiej estetyki powstaje dopiero w czasie realizacji.
fot. Anna Kopeć
Obaj autorzy projektu z wykształcenia są architektami zajmującymi się także malarstwem abstrakcyjnym. Drugi z nich, Jan Kołodziej, przyznał, że zadanie konkursowe wyjątkowo do nich trafiło.
– Chcemy, aby ten mural opowiadał nam jakąś abstrakcyjną historię. Chcieliśmy wykreować wrażenie jakby odmiennej przestrzeni, która będzie abstrakcyjna, nowoczesna, ale szanująca architekturę, kontekst, materiały i dlatego też wykorzystujemy bardzo dużo czystego betonu, który uważany za szlachetny materiał – wyjaśniał.
Nagroda pieniężna
W lipcu rozpisano konkurs na projekt i wykonanie muralu. Miasto przeznaczyło na ten cel 85 tysięcy złotych – osiemdziesiąt na pokrycie kosztów wykonania, a pięć na nagrodę dla zwycięzców. Na projekty ratusz czekał do 9 września.
fot. Anna Kopeć
mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy
Łączna długość muralu to 440 metrów, wysokość wynosi od trzech do czterech metrów. Na jego wykonanie artyści mają czas do końca listopada.