Aktualności 15 wrz 2020 | kp
Tak będzie wyglądać najdłuższy mural w Bydgoszczy! Projekt wybrany [ANIMACJA]

Zwycięska praca została upubliczniona podczas konferencji na moście Staromiejskim (15 września)/fot. Anna Kopeć

Jeden z najdłuższych murali w Polsce powstanie wzdłuż ulicy Kujawskiej w Bydgoszczy. Będziemy go oglądać z jadącego tramwaju. – Zależało na tym, żeby był muralem dynamicznym – tłumaczy swój wybór komisja konkursowa.

We wtorek (15 września) podczas briefingu prasowego przekazano nagrodę zwycięzcom konkursu na najdłuższy bydgoski mural. Dzieło zostanie wykonane na ścianach oporowych linii tramwajowej na ul. Kujawskiej.

– Mural będzie zdobić szare na ten moment mury, ale też miasto – mówił podczas spotkania prezydent Rafał Bruski. – Gdy zobaczyłem tę pracę, nie jestem przecież plastykiem z wykształcenia, to uznałem: ryzykowny kierunek, tym bardziej wiedząc, że będziemy głównie oglądać ją w biegu, w trakcie jazdy tramwajem – przyznał Bruski.

fot. Anna Kopeć

Prezydent podziękował zaangażowanym w przeprowadzenie konkursu. – Prace były na pewno trudne do oceniania, ale wybór już jest. Gratuluję zwycięzcom i trzymam za was kciuki, żebyście byli dumni z tego dzieła, wówczas i my będziemy – mówił prezydent.

Bezkonkurencyjny projekt

Konkurs rozpisano z inicjatywy Rady ds. Estetyki Miasta. Na briefingu obecny był także przewodniczący komisji konkursowej, prof. Dariusz Markowski. Przyznał, że wybór zwycięskiej pracy wcale nie był taki trudny. – Napłynęło do nas 20 prac bardzo różnorodnych. Większość z nich traktowała tę przestrzeń typowo jako przestrzeń statyczną przygotowaną pod mural – mówił. – [Widoczne było] myślenie, że będziemy oglądać go, właściwie stojąc. Natomiast nam zależało na tym, żeby ten mural był muralem dynamicznym. W związku z tym ta praca była jedyną, która w pewnym sensie wtopiła się w tę ideę – dodał.

fot. Anna Kopeć

– Przede wszystkim ten mural będzie taką kompozycją wielopłaszczyznową, jednocześnie bardzo dynamiczną – mówił plastyk miejski Marek Iwińsk. Jego zdaniem, jak i profesora Dariusza Markowskiego, wizualizacje nie oddają prawdziwego efektu, jaki ma zostać uzyskany na ścianach oporowych linii tramwajowej na ul. Kujawskiej.

– Podczas prac komisji mieliśmy możliwość obejrzenia takiej wizualizacji w formie filmu i naprawdę kompozycja jest zdumiewająca, bo jadący tramwajem będą widzieć to w wielu płaszczyznach, także ten krajobraz będzie nam się zmieniać – dodał plastyk. – Kompozycja nawiązuje jakby do kalejdoskopu, także wrażenia wzrokowe będą imponujące.

Zdaniem Marka Iwińskiego mieszkańcy specjalnie będą jeździć tą trasą, by obejrzeć mural. Dzieło uważa za odważne, dynamiczne i ciekawe.

Tworzenie muralu niczym komponowanie muzyki

 – Pracując nad koncepcją abstrakcyjnego muralu, doszliśmy do rozwiązania, które przypomina komponowanie muzyki, bo jest to liniowa kompozycja, w której rzeczy zdarzają się w czasie, bo obserwowane właśnie z ruchu jadącego tramwaju – mówił Krzysztof Syruć, współautor zwycięskiego projektu.

– Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie takich zagadnień, jak rytm, melodia oraz znalezienie pewnych linii odniesienia w postaci biegnących przez długość ściany poziomów, które wyznaczają pasy dla naszego malarstwa w różnych zakresach – kontynuował. – W jednych będziemy działać wspólnie, na innych będziemy działać osobno, a inne pozostawimy w kolorze nieskazitelnego betonu. Koncepcja jest poglądowa, gdyż większość szczegółów i takiej malarskiej estetyki powstaje dopiero w czasie realizacji.

fot. Anna Kopeć

Obaj autorzy projektu z wykształcenia są architektami zajmującymi się także malarstwem abstrakcyjnym. Drugi z nich, Jan Kołodziej, przyznał, że zadanie konkursowe wyjątkowo do nich trafiło.

– Chcemy, aby ten mural opowiadał nam jakąś abstrakcyjną historię. Chcieliśmy wykreować wrażenie jakby odmiennej przestrzeni, która będzie abstrakcyjna, nowoczesna, ale szanująca architekturę, kontekst, materiały i dlatego też wykorzystujemy bardzo dużo czystego betonu, który uważany za szlachetny materiał – wyjaśniał.

Nagroda pieniężna

W lipcu rozpisano konkurs na projekt i wykonanie muralu. Miasto przeznaczyło na ten cel 85 tysięcy złotych – osiemdziesiąt na pokrycie kosztów wykonania, a pięć na nagrodę dla zwycięzców. Na projekty ratusz czekał do 9 września.

fot. Anna Kopeć

mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy

Łączna długość muralu to 440 metrów, wysokość wynosi od trzech do czterech metrów. Na jego wykonanie artyści mają czas do końca listopada.

 

kp Autor