AKTUALNE 8 gru 2020 | Marta Kocoń
Tak może wyglądać plac Wolności. Propozycja urbanistów [WIZUALIZACJE]

Miejska Pracownia Urbanistyczna, mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy (wizualizacja - wariant lokalizacji kwiaciarni)

Przesunięcie kiosków kwiatowych, likwidacja postoju taksówek przy I LO, powrót do historycznego ciągu pieszego – to niektóre możliwości, jakie otworzyłby nowy plan zagospodarowania placu Wolności.

Projekt przygotowany przez Miejską Pracownię Urbanistyczną to efekt przygotowań do przebudowy kanalizacji deszczowej. Pod powierzchnią placu ma powstać zbiornik na deszczówkę.

Jak tłumaczyła we wtorek (8 grudnia) dyrektor MPU Anna Rembowicz-Dziekciowska, dotychczasowy plan zagospodarowania tego terenu nie pozwalał, by po przebudowie kioski kwiatowe wróciły na plac.

Wiadomość o usunięcia pawilonów w ubiegłym roku wywołała sprzeciw zarówno handlujących, jak i samych mieszkańców. Radni zdecydowali więc, że należy stworzyć nowy plan, który pozwoliłby rozwiązać tę kwestię.

Według propozycji przygotowanej przez MPU kioski kwiatowe mogą znaleźć się w kilku lokalizacjach – w ciągu ulicy Gdańskiej, ale bliżej skraju placu, w miejscu obecnego postoju taksówek lub w miejscu pomnika.

Nowy symbol wolności?

Plan otwiera możliwość przebudowy lub relokacji obecnej rzeźby. Obelisk powstał po II wojnie, jako „Pomnik wdzięczności żołnierzom Armii Czerwonej”. W 1991 roku został przemianowany na „pomnik Wolnościj”, kilka lat później wzbogacono go o płaskorzeźby Aleksandra Dętkosia.

– Biorąc pod uwagę znaczenie tego placu, uważamy, że słuszne by było zastanowienie się nad zmianą formy [pomnika] i otworzenie możliwości zmiany lokalizacji – mówi Anna Rembowicz-Dziekciowska.

kadr z konferencji prasowej on–line, materiał Urzędu Miasta Bydgoszczy (bydgoszcz.pl)

Szefowa MPU przypomniała, że pierwotny pomnik na placu – konna rzeźba wyobrażająca cesarza Wilhelma I – znajdowała się bliżej ciągu dzisiejszej ulicy Gdańskiej.

Urbaniści proponują, by rozważyć budowę nowego pomnika – „nowego symbolu Wolności, adekwatnego do nazwy placu”.

Zamiast taksówek – zieleń

Twórcy planu zalecają odtworzenie dawnych osi widokowych na Gdańskiej i przedłużeniu ul. Piotra Skargi. Chcą, by przywrócić ulicy Gdańskiej charakter reprezentacyjnego deptaka – obecny ciąg pieszy zaburzony jest przez parking, położony naprzeciw kościoła i budek kwiatowych (w ich obecnej lokalizacji).

Po przyjęciu planu, parking miałby zostać zastąpiony odtworzonym ciągiem pieszym.

Zmiany miałyby czekać także plac przed I Liceum Ogólnokształcącym. MPU chce, by teren ten zagospodarować zielenią – taksówki nie mogłyby dłużej mieć tutaj swojego parkingu.

Miejska Pracownia Urbanistyczna, mat. Urzędu Miasta Bydgoszczy (wizualizacja – wariant lokalizacji kwiaciarni)

Zgodnie z projektem, drobną kostkę brukową w rejonie całego placu miałaby zastąpić nowa nawierzchnia, nawiązująca do historycznej – kamienna.

Jak będą wyglądać kioski?

Projekty nowych kiosków kwiatowych wykonali studenci wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno–Przyrodniczego w Bydgoszczy. Społeczna Rada ds. Estetyki rekomendowała projekt Sylwii Zaremby, który został także przedstawiony właścicielom obecnych pawilonów.

Projekt przygotowany przez MPU zostanie poddany pod głosowanie podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji