Aktualności 23 cze 2020 | Redaktor
Tatusiowe coraz częściej korzystają z urlopu ojcowskiego

fot. ilustracyjna, Pixabay

Tatusiowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dzieckiem, a wspierają ich w tym przepisy prawa.  Jeśli ojciec dziecka podlega ubezpieczeniu chorobowemu, to może skorzystać z trzech typów urlopów związanych z narodzinami dziecka. Są to: urlop ojcowski, macierzyński (zwany tacierzyńskim) i  rodzicielski. Najczęściej tatusiowe decydują się na urlop ojcowski. Znacznie rzadziej biorą urlop rodzicielski. Jak często po urlop ojcowski sięgają tatusiowe w województwie kujawsko-pomorskim?

Z każdym rokiem rośnie popularność urlopu ojcowskiego. Od stycznia do kwietnia tego roku 3258 ojców z naszego regionu otrzymało z ZUS -u zasiłek za urlop ojcowski. W skali kraju było ich prawie 61,4 tys. Trzy lata temu w analogicznym okresie z urlopu ojcowskiego skorzystało 2625 tatusiów z województwa kujawsko-pomorskiego, a w całym kraju ponad 50,5 tysięcy.

Z urlopu ojcowskiego mogą skorzystać tylko panowie, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej). Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez dwa tygodnie. Urlop ten może wykorzystać jednorazowo albo podzielić na dwie równe części. Należy pamiętać, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Później urlop przepada.  Co ważne, w tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim.

Jak napisać wniosek o urlop ojcowski?

Urlop ojcowski udzielany jest na wniosek pracownika, który należy złożyć pracodawcy/zleceniodawcy najpóźniej na siedem dni przed datą planowanego urlopu. Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać informacje, na jaki okres ma być udzielony. Do wypłaty zasiłku za okres urlopu ojcowskiego wymagane jest również oświadczenie, czy zasiłek za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu, a także skrócony odpis aktu urodzenia albo jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo ZUS za zgodność z oryginałem.  Jeśli zasiłek będzie wypłacał ZUS, to pracodawca albo zleceniodawca będzie musiał przekazać do ZUS dokumenty rodzica razem z zaświadczeniem Z- 3 albo Z-3a.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą wniosek o urlop ojcowski (formularz ZUS ZAO) wraz z drukiem Z-3b należy złożyć do ZUS-u przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku.

Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor