AKTUALNE Wczoraj 11:16 | Redaktor
Terytorialsi doskonalą sztukę walki w mieście – intensywny kurs WOT [ZDJĘCIA]

fot. nadesłane

Rozpoznanie terenu, rozbudowa inżynieryjna i fortyfikacyjna budynków do prowadzenia obronny, a także współpraca z środkami wsparcia oraz dronami to niektóre elementy szkolenia jakie w ciągu ostatnich dwóch tygodni realizowali kursanci CSWOT.

W dniach 18-29 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej realizowało kurs walki w mieście. W szkoleniu uczestniczyło kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych części kraju, a jego celem było przygotowanie dowódców plutonów i sekcji do organizowania oraz kierowania walką w terenie zurbanizowanym.

Szkolenie było bardzo ciekawe i intensywne. W czasie zajęć występowaliśmy w roli dowódców sekcji oraz plutonów, a naszym zadaniem było przygotowanie części miasta do jego obrony przed nacierającym przeciwnikiem. Duża intensywność szkolenia, wymusiła na nas podejmowanie szybkich decyzji, których celem było synchronizowanie całości działań.

— powiedział uczestnik szkolenia z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kurs walki w mieście podzielony jest na trzy etapy. W pierwszym z nich żołnierze przechodzą szkolenie teoretyczne, w którym poznają podstawy taktyki walki w terenie zurbanizowanym. W drugim etapie szkolenia Terytorialsi na podstawie otrzymanego rozkazu po przeprowadzeniu wcześniejszego rekonesansu z wykorzystaniem stołów planistycznych wykonują pełne planowanie realizacji przyszłego zadania.

Było to bardzo dobrze przygotowane szkolenie prowadzone przez instruktorów posiadających ogromne doświadczenie bojowe. Baza treningowa CSWOT pozawala na realizację działań w terenie zurbanizowanym na najwyższym poziomie, a dzięki wykorzystaniu dronów czy też systemu amunicji barwiącej mieliśmy możliwość realnego przećwiczenia różnorodnych scenariuszy. Po zakończeniu kursu i powrocie do mojej Brygady, zdobytą wiedzę i doświadczenie będę mógł przekazywać kolejnym żołnierzom.

— dodał żołnierz z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ostatni praktyczny etap szkolenia polegał na przygotowaniu stanowisk obronnych oraz prowadzeniu bezpośredniej walki z realnym przeciwnikiem (OPFOR) stosującym taktyki potencjalnego agresora. Dodatkowo w czasie praktycznej części szkolenia żołnierze wykorzystywali m.in. środki pozoracji pola walki, amunicję barwiącą, materiały fortyfikacyjne, drony oraz pojazdy wojskowe, które pozwoliły na znaczące podniesienie realizmu działania.

Źródło: CSWOT

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor