Aktualności 18 cze 2021 | ak
Uwaga! Przekierowanie numeru alarmowego 998 na 112

fot. UW Bydgoszcz

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy przejmie połączenia Państwowej Straży Pożarnej. Dzwoniąc pod numer 998, nastąpi automatyczne przekierowanie na 112.

Od piątku (18 czerwca) nastąpi ostateczne przełączenie numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiana Ratunkowego, gdzie operator przyjmie zgłoszenie i zadecyduje jakie służby rozdysponować do danej akcji.

Numer alarmowy będzie tym najważniejszym, jest to numer obowiązujący na całym świecie. Od jutra w naszym województwie to operator numeru 112, dostając takie zgłoszenie z tych trzech źródeł, będzie decydował jakie służby zadysponować do danej akcji. Zaznaczam jednak, że numery rozpoczynające się na 9 cały czas będą aktualne i będzie można je wybierać

– mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Państwowa Straż Pożarna jest przygotowana do przekierowania swojego numeru alarmowego na numer ratunkowy 112.

Z punktu widzenia formalnego dla straży i dla dzwoniącego nic się nie zmienia. Zgłaszający, wybierając numer 998, połączy się automatycznie z numerem 112.  Numerem 112 operuje operator, a w straży pożarnej jest dyspozytor, który przyjmuje to zgłoszenie i dysponuje odpowiednie środki do działań oraz prowadzi całą akcję ratowniczo-gaśniczą.

– podkreślił bryg. Sławomir Herbowski, zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Wojewoda poinformował o inwestycji, jaka ma na celu poprawić warunki CPR.

Aby poprawić warunki pracy pracowników, przejęliśmy obiekt od dużej sieci komórkowej przy ul. Szubińskiej. Na początku czerwca została podpisana umowa, wartość inwestycji to przeszło 5 mln zł. Przez najbliższe półtora roku będzie wykonywana adaptacja tego  budynku. Na jesień 2022 r. będziemy mogli zaprosić Państwa do nowej siedziby Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

– mówił.

Rafał Rewoliński, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW w Bydgoszczy podał statystyki zgłoszeń, jakie przyjęto w ubiegłym roku.

W ubiegłym roku ponad 1 200 tys. zgłoszeń trafiło do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania w Bydgoszczy, 200 tys. to zgłoszenia, które były związane z zagrożeniem bezpieczeństwa mieszkańców, ponad 170 tys. to te, które uruchomiły system ratownictwa medycznego, ponad 14 tys. to zgłoszenia, które były skutkiem uruchomienia działań Państwowej Straży Gaśniczej.

– podsumował.

zdjęcia/materiały UW w Bydgoszczy

ak Autor