AKTUALNE 17 kwi 2023 | Redaktor
W Bydgoszczy uczczono 83. rocznicę zbrodni katyńskiej [ZDJĘCIA]

fot. Tomasz Czachorowski eventphoto.com.pl dla UMWKP

W minioną niedzielę (16 kwietnia) w Bydgoszczy uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. W kościele Świętych Polskich Braci Męczenników na bydgoskich Wyżynach odprawiona została msza w intencji ofiar. W uroczystościach, zorganizowanych przez Rodzinę Katyńską, działającą przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, uczestniczył wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

„Jest wieczór, minęliśmy Smoleńsk, dojechaliśmy do stacji Gniezdowo. Wygląda, jakbyśmy mieli tu wysiadać, bo kręci się wielu wojskowych” - to ostatnie słowa zanotowane przez podporucznika rezerwy Wiesława Kruka, w cywilu inspektora Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych w Stryju niedaleko Lwowa. Stalin uznał, że ludzie tacy jak on, urzędnicy, inżynierowie, prawnicy, dyrektorzy szkół, samorządowcy, jako oficerowie rezerwy powołani do służby we wrześniu 1939 roku, stanowili, nawet w niewoli, śmiertelne zagrożenie dla sowieckiej Rosji. Dlatego wiosną 1940 roku ich los został przesądzony

– mówił do zgromadzonych wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

fot. Tomasz Czachorowski eventphoto.com.pl dla UMWKP

83 lata temu, w kwietniu 1940 roku, NKWD [Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych, instytucja skupiająca instrumenty terroru państwowego Rosji sowieckiej] rozpoczęło wywózkę polskich oficerów z obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach z obozów w Ostaszkowie i Starobielsku. Tysiące jeńców, za to że wybrali wierność Polsce, czekał ten sam wyrok, przypieczętowany strzałem w tył głowy. Zamordowani byli elitą polskiej armii i społeczeństwa. 

fot. Tomasz Czachorowski eventphoto.com.pl dla UMWKP

„Tylko guziki nieugięte / przetrwały śmierć” - cytował Zbigniewa Herberta wicemarszałek Ostrowski. Właśnie guziki od mundurów, znalezione w katyńskich dołach śmierci, pozwoliły zidentyfikować zamordowanych i wskazać oprawców. Stało się jasne, jaki los spotkał prawie 22 tysiące polskich obywateli wziętych jesienią 1939 roku do niewoli przez Armię Czerwoną lub aresztowanych przez NKWD.

Ale mylił się poeta. Nie tylko guziki przetrwały. Przetrwały też pamięć i wasze świadectwo, drodzy członkowie Rodzin Katyńskich! Wasze nieugięte trwanie przy prawdzie jest niezwykle ważnym przykładem dla nas i dla przyszłych pokoleń. Stanowi dowód, że prawda jest rozpoznawana i że jest jedna! Nie zgłuszy jej moskiewska propaganda! Stanowi też wzór wierności Bogu, honorowi i Ojczyźnie, decydujący o naszej tożsamości, o wierności wartościom, na których zbudowana jest nasza wspólnota! 

– zakończył swoje wystąpienie wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Gabinet Marszałka

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor