AKTUALNE 1 lis 2020 | kp
W związku z pandemią kościół katolicki wprowadza zmiany. Nowe zasady uzyskiwania odpustu

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

W tym roku wyjątkowo przez cały listopad będzie można uzyskać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. W związku z pandemią koronawirusa Penitencjaria Apostolska na polecenie Ojca Świętego Franciszka wydała specjalny dekret w tej sprawie.

Odpust zupełny, ofiarowany za siebie lub za duszę zmarłego, to według teologii katolickiej darowanie całej kary doczesnej za grzechy, które zostały już odpuszczone. W poprzednich latach można go było uzyskać w okresie od 1 do 8 listopada (w oktawie Wszystkich Świętych) poprzez nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych. W tym roku, z powodu pandemii, będzie się to odbywało na nowych zasadach, jak napisano w dekrecie, zmiany wprowadzono po to, aby ograniczyć zgromadzenia.

Przede wszystkim uzyskanie odpustów będzie możliwe przez cały miesiąc. Pierwsze osiem dni listopada, w zależności od wiernych, mogą być przeniesione na inne osiem dni tego miesiąca (także oddzielone od siebie).

Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada ustanowiony z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościoły lub kaplicę i odmówią tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na dowolny dzień listopada.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na ograniczenia nałożone przez właściwe władze na czas pandemii, aby zapobiec gromadzeniu się wielu wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem, że duchowo dołączą do wszystkich pozostałych wiernych, wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar jak najszybciej spełnić trzy zwyczajowe warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego), przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny, odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych, na przykład jutrznię i nieszpory brewiarzowego oficjum za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, inne modlitwy za zmarłych najdroższych wiernym, albo podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii zaproponowanej w liturgii za zmarłych, albo wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

źródło: Diecezja Bydgoska

 

kp Autor