Aktualności 26 lis 11:05 | kp
Wsparcie segmentu medycznego w regionie. Na co rozdysponowano miliony?

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

W związku z trwającą pandemią koronawirusa samorząd województwa przeznaczył dotychczas 50 milionów złotych na działania antykryzysowe na rzecz służby zdrowia. Duże pieniądze – 130 milionów złotych – w ramach pakietu antycovidowego wydano m.in. na zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali oraz niezbędne inwestycje i testy przesiewowe.

Placówki województwa kujawsko-pomorskiego dysponują ponad dwoma tysiącami łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 150 respiratorowymi i 45 łóżkami intensywnej terapii. Obecnie (dane z 25 listopada) w województwie zajętych jest 1196 łóżek i 116 respiratorów.

W Grudziądzu, gdzie mieści się Regionalny Szpital Specjalistyczny (który pełni rolę głównego wojewódzkiego szpitala covidowego), są aż 774 łóżka – najwięcej w całym regionie. Bydgoszcz dysponuje 400 miejscami, Toruń – 179, a powiat radziejowski – 142. Pozostałe kilkadziesiąt miejsc znajduję się w lecznicach Włocławka i innych miastach powiatowych.

W Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, bydgoskim Centrum Onkologii i Szpitalu im. Popiełuszki we Włocławku, czyli w szpitalach podległych samorządowi województwa, jest obecnie 400 miejsc.

Baza łóżek tzw. covidowych systematycznie się powiększa. – To konieczne, bo musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Dokładamy wszelkich starań, by nie odbywało się to kosztem innych chorych – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Od końca października trwa organizacja oddziału covidowego na 39 łóżek w oddanym do użytku w przyspieszonym trybie pawilonie oddziałów zakaźnych w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Toruniu. Ponadto 200 łóżek uruchomionych zostanie w innym pawilonie tej placówki. Wszystkie będą wyposażone w moduły z instalacją dostarczającą tlen.

Marszałkowski pakiet antykryzysowy

Samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii COVID-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce wart jest 910 milionów złotych. Finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Część tych środków dedykowano segmentowi medycznemu.

130 milionów złotych przeznaczono na zakupy i inwestycje medyczne, wsparto 30 publicznych szpitali w regionie, stworzono od podstaw pracownię tomografii komputerowej, zakupiono 179 respiratorów, 11 ambulansów, 50 defibrylatorów, 3 miliony rękawic jednorazowych, 650 tysięcy masek i ćwierć miliona fartuchów jednorazowych. Poza tym zainwestowano w cztery nowe systemy do oznaczania koronawirusa dla laboratoriów oraz wykonano 18 tys. testów przesiewowych dla personelu przychodni i szpitali.

Jak zaznacza Urząd Marszałkowski, wsparcie trafiło do wszystkich lecznic w regionie, w tym do szpitali, które są na pierwszej linii walki z epidemią. Mowa o Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, który modernizuje oddział intensywnej terapii i centralną sterylizatornię, o Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, w którym powstała nowa pracownia tomografii komputerowej, oraz o bydgoskim Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, które zainstalowało na oddziale intensywnej terapii nowoczesny system wentylacyjny.

Wsparciem dla medyków jest także zorganizowana przez Urząd Marszałkowski opieka wytchnieniowa, z której skorzystało już 1300 osób. Czytaj także: Medycy z regionu mogą odpocząć w ośrodkach wytchnieniowych

Na podstawie: Urząd Marszałkowski

kp Autor