AKTUALNE 30 gru 2022 | Grzegorz Dudziński
Wszystkiego najlepszego od Światłowni!

fot. ilustracyjna

Kończy się rok 2022. Jakim okazał się on dla bydgoskiej Światłowni? Czy spełniły się obawy, czy może raczej nadzieje? My także, jak wszyscy w tym czasie, robimy taki bilans zysków i strat. Życzymy Wam, miłośnikom pieśni z krainy łagodności, aby takie podsumowanie kończyło się pozytywnymi wnioskami.

Rok 2022 dla Światłowni to 67 koncertów muzycznych, o trzy koncerty więcej, niż w roku 2021. Aż 20 z tych wydarzeń  to koncerty artystów z niepełnosprawnościami. W tym roku mogliście uczestniczyć aż w pięciu koncertach w ciemności. Zorganizowaliśmy dwa wielkie, ogólnopolskie festiwale: XII Festiwal Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy oraz XVII  Festiwal Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”. Mało instytucji czy klubów w Polsce może poszczycić się takimi osiągnięciami muzycznymi.

W tym roku przeprowadziliśmy kilkanaście INSTRUKCJI OBSŁUGI NIEWIDOMEGO. Cieszy nas, że wciąż znajdują się ludzie, którzy chcą wspólnie z nami łamać bariery pomiędzy światem osób widzących i światem osób niewidomych. Budujące, że jesteśmy zapraszani do szkół, klubów, instytucji, gdzie możemy mówić o tym, jak pomagać, jak nie przeszkadzać niewidomym. Możemy ujawniać, jak w obecnych czasach funkcjonują niewidomi. Możemy pokazywać, jak zdobycze cywilizacji odmieniły życie ludzi pozbawionych wzroku.

Rok 2022 to też kilkadziesiąt długich, niezwykle istotnych rozmów telefonicznych w ramach naszej „NIEWIDZIALNEJ LINII”, czyli telefonu zaufania dla osób tracących wzrok. Były to rozmowy niezwykle emocjonalne, często przerywane długim milczeniem, często przerywane płaczem, czy wybuchem wściekłości. Każdą z tych rozmów uważamy za najważniejszą rozmowę na świecie. I każda musiała się odbyć i bardzo dobrze, że się odbyła.

24 lutego zmienił się cały świat. W Światłowni powstało Centrum Pomocy dla Niewidomych i Niedowidzących Przyjaciół z Ukrainy. Zaczęliśmy działać w zupełnie nowym, nieznanym nam dotąd obszarze. Początkowo ostrożnie, z wieloma obawami, potem coraz śmielej i w towarzystwie nowych wolontariuszy. Przekazywaliśmy dary dla uchodźców z Ukrainy, reagowaliśmy na wszelkie pojawiające się potrzeby. Zajęliśmy się głównie niewidomymi i niedowidzącymi uchodźcami, bo tę grupę niepełnosprawnych najlepiej rozumiemy i znamy jej  potrzeby. Ściągaliśmy ich do Bydgoszczy, organizowaliśmy zakwaterowanie i wyżywienie, przeprowadzaliśmy szkolenia z orientacji przestrzennej. Nasi podopieczni za naszym pośrednictwem dostawali białe laski, gadające sprzęty codziennego użytku, używane, choć sprawna iPhone czy komputer. W sierpniu zaczęliśmy kurs języka polskiego, który trwa do dziś i potrwa jeszcze pewnie długo. Mamy teraz dużą grupę podopiecznych – kursantów, dla których poniedziałek i środa, czyli dni kursowe, są wręcz świętem.

Rok 2022 to też kilkanaście zrealizowanych projektów. Pisaliśmy projekty wszędzie, gdzie tylko było można. Co najmniej połowa z napisanych projektów została przyjęta i mogliśmy działać. Można śmiało powiedzieć, że to właśnie dzięki projektom udało nam się przetrwać pod względem finansowym ten trudny rok 2022.

Światłowni pomagają ludzie, którym podoba się kierunek naszych działań. W tym roku aż siedem osób zadeklarowało stałe, comiesięczne wpłaty na rzecz Światłowni. Takie regularne wsparcie bardzo pomaga przy regulowaniu opłat za prąd, gaz, wodę czy czynsz.

Reasumując 2022 rok - bardzo trudny, bardzo pracowity, obfitujący w nieoczekiwane zmiany. Wspólnymi siłami udało nam się osiągnąć rzecz dotąd niespotykaną – na koniec roku 2022 mamy popłacone wszystkie rachunki!!! Z czystą kartą i wielką nadzieją na przyszłość możemy zatem świętować koniec roku 2022 i początek 2023.

Wszystkim sympatykom, gościom, stałym bywalcom Światłowni życzymy, aby ich prywatny bilans zysków i strat też był pozytywny.

Wszystkiego najlepszego na Nowy Rok!!!

 

Grzegorz Dudziński

Grzegorz Dudziński

Grzegorz Dudziński Autor

Dziennikarz z dwudziestoletnim stażem pracy w gazetach ogólnopolskich, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, laureat nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „wybitne osiągnięcia dziennikarskie”.