Wszystkiego najlepszego od Światłowni!
fot. ilustracyjna
Kończy się rok 2022. Jakim okazał się on dla bydgoskiej Światłowni? Czy spełniły się obawy, czy może raczej nadzieje? My także, jak wszyscy w tym czasie, robimy taki bilans zysków i strat. Życzymy Wam, miłośnikom pieśni z krainy łagodności, aby takie podsumowanie kończyło się pozytywnymi wnioskami.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Rok 2022 dla Światłowni to 67 koncertów muzycznych, o trzy koncerty więcej, niż w roku 2021. Aż 20 z tych wydarzeń to koncerty artystów z niepełnosprawnościami. W tym roku mogliście uczestniczyć aż w pięciu koncertach w ciemności. Zorganizowaliśmy dwa wielkie, ogólnopolskie festiwale: XII Festiwal Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy oraz XVII Festiwal Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”. Mało instytucji czy klubów w Polsce może poszczycić się takimi osiągnięciami muzycznymi.
W tym roku przeprowadziliśmy kilkanaście INSTRUKCJI OBSŁUGI NIEWIDOMEGO. Cieszy nas, że wciąż znajdują się ludzie, którzy chcą wspólnie z nami łamać bariery pomiędzy światem osób widzących i światem osób niewidomych. Budujące, że jesteśmy zapraszani do szkół, klubów, instytucji, gdzie możemy mówić o tym, jak pomagać, jak nie przeszkadzać niewidomym. Możemy ujawniać, jak w obecnych czasach funkcjonują niewidomi. Możemy pokazywać, jak zdobycze cywilizacji odmieniły życie ludzi pozbawionych wzroku.
Rok 2022 to też kilkadziesiąt długich, niezwykle istotnych rozmów telefonicznych w ramach naszej „NIEWIDZIALNEJ LINII”, czyli telefonu zaufania dla osób tracących wzrok. Były to rozmowy niezwykle emocjonalne, często przerywane długim milczeniem, często przerywane płaczem, czy wybuchem wściekłości. Każdą z tych rozmów uważamy za najważniejszą rozmowę na świecie. I każda musiała się odbyć i bardzo dobrze, że się odbyła.
24 lutego zmienił się cały świat. W Światłowni powstało Centrum Pomocy dla Niewidomych i Niedowidzących Przyjaciół z Ukrainy. Zaczęliśmy działać w zupełnie nowym, nieznanym nam dotąd obszarze. Początkowo ostrożnie, z wieloma obawami, potem coraz śmielej i w towarzystwie nowych wolontariuszy. Przekazywaliśmy dary dla uchodźców z Ukrainy, reagowaliśmy na wszelkie pojawiające się potrzeby. Zajęliśmy się głównie niewidomymi i niedowidzącymi uchodźcami, bo tę grupę niepełnosprawnych najlepiej rozumiemy i znamy jej potrzeby. Ściągaliśmy ich do Bydgoszczy, organizowaliśmy zakwaterowanie i wyżywienie, przeprowadzaliśmy szkolenia z orientacji przestrzennej. Nasi podopieczni za naszym pośrednictwem dostawali białe laski, gadające sprzęty codziennego użytku, używane, choć sprawna iPhone czy komputer. W sierpniu zaczęliśmy kurs języka polskiego, który trwa do dziś i potrwa jeszcze pewnie długo. Mamy teraz dużą grupę podopiecznych – kursantów, dla których poniedziałek i środa, czyli dni kursowe, są wręcz świętem.
Rok 2022 to też kilkanaście zrealizowanych projektów. Pisaliśmy projekty wszędzie, gdzie tylko było można. Co najmniej połowa z napisanych projektów została przyjęta i mogliśmy działać. Można śmiało powiedzieć, że to właśnie dzięki projektom udało nam się przetrwać pod względem finansowym ten trudny rok 2022.
Światłowni pomagają ludzie, którym podoba się kierunek naszych działań. W tym roku aż siedem osób zadeklarowało stałe, comiesięczne wpłaty na rzecz Światłowni. Takie regularne wsparcie bardzo pomaga przy regulowaniu opłat za prąd, gaz, wodę czy czynsz.
Reasumując 2022 rok - bardzo trudny, bardzo pracowity, obfitujący w nieoczekiwane zmiany. Wspólnymi siłami udało nam się osiągnąć rzecz dotąd niespotykaną – na koniec roku 2022 mamy popłacone wszystkie rachunki!!! Z czystą kartą i wielką nadzieją na przyszłość możemy zatem świętować koniec roku 2022 i początek 2023.
Wszystkim sympatykom, gościom, stałym bywalcom Światłowni życzymy, aby ich prywatny bilans zysków i strat też był pozytywny.
Wszystkiego najlepszego na Nowy Rok!!!
Grzegorz Dudziński