Wyjątkowe pączki z naszego regionu [PRZEPIS]
fot. ilustracyjna Pixabay
Tłusty czwartek oznacza rozpoczęcie ostatniego przed Wielkim Postem tygodnia, jest to czas w tradycji zwany także zapustami. W ten dzień serwuje się różne tradycyjne słodkości, m.in. chruściki i pączki. Te ostatnie mają wiele odmian i niekoniecznie chodzi tu o rodzaj nadzienia.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Niewielu być może z nas wie, że istnieje przepis na dość szczególny rodzaj pączków pochodzący z naszego regionu województwa kujawsko – pomorskiego, który został wpisany na listę produktów tradycyjnych w kwietniu 2016r. w kategorii wyroby piekarnicze i cukiernicze.
Są to pączki ziemniaczano – dyniowe zgłoszone przez Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „JAGNA” z Tłuchowa (powiat lipnowski)
Chrupiące, o barwie szczególnej z racji użytego do ich wyrobu przecieru dyniowego. Recepturę przekazywano sobie w rodzinach przez pokolenia. Co ważne, do ich wyrobów nie używa się żadnych sztucznych dodatków, a tylko produkty naturalne i to w odpowiedniej kolejności.
Poniższy przepis na pączki ziemniaczano-dyniowe pochodzi od Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich „JAGNA” z Tłuchowa.
Składniki: dynia- przecier dyniowy, ziemniaki, jaja wiejskie, mąka z pobliskiego młyna, margaryna, cukier, drożdże, aromat, laska wanilii, spirytus, konfitura z róży lub dżem, tłuszcz do smażenia
Sposób wykonania:
Ziemniaki gotujemy, lekko studzimy, mielimy. Do ziemniaków wkruszamy drożdże, dobrze wyrabiamy, dodajemy wyparzone i ubite z cukrem na puszysty krem jaja. Cały czas wyrabiając ciasto, dodajemy kolejne składniki: aromat, alkohol oraz mąkę, a na koniec rozpuszczoną i wystudzoną margarynę. Do ciasta dokładamy przecier z dyni i wyrabiamy. Formujemy pączki, dokładając do środka domową konfiturę z dzikiej róży lub dżem. Uformowane pączki wielkości jabłka pieczemy na rozgrzanym tłuszczu. Odsączamy na papierze i ewentualnie obsypujemy cukrem pudrem lub lukrujemy.
Smacznego!
Źródło: gov.pl -Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, inf. prasowa UM