Aktualności 7 lip 10:29 | Redaktor
Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście – Młyny Rothera organizują wydarzenia w Starym Fordonie

fot. Młyny Rothera

Głównym bohaterami tego lata będą mieszkańcy miasta, a w szczególności ci, związani z historią Fordonu. Cykl Wywiad-rzeka. Rozmowy o mieście to zaproszenie na inspirujące spotkania, które odbędą się już w lipcu. Pierwsze dwa wydarzenia skupią się na tożsamości Fordonu – jednej z najstarszych dzielnic Bydgoszczy, która w tym roku obchodzi swoje 600-lecie.

„O tożsamości Fordonu” to nazwa panelu dyskusyjnego, podczas którego członkowie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu oraz bydgoski przewodnik, Piotr Weckwerth będą rozmawiać o lokalnej tożsamości i transformacjach dzielnicy. Świętowanie 600-lecia istnienia Fordonu to idealny moment, aby rozmawiać o przemianach w lokalnym krajobrazie i przyszłych planach. Do dyskusji zostanie zaproszona również publiczność, aby wspólnie porozmawiać o tym, jakie są dalsze potrzeby mieszkańców i czym jest dla nich lokalna tożsamość.

„Żywa biblioteka w Fordonie” to kolejne spotkanie w ramach cyklu Wywiad rzeka. Rozmowy o mieście, podczas którego uczestnicy spotkają się z osobami o różnorodnych doświadczeniach życiowych i społecznych. Podczas „Żywej Biblioteki” zamiast tradycyjnych książek, „czyta się” żywych ludzi, którzy dzielą się swoimi historiami, przeżyciami i perspektywami. Każda Żywa Książka reprezentuje swoją własną opowieść. Zasady działania „Żywej Biblioteki” są niemalże identyczne, jak standardowej biblioteki, którą zna każdy. Czytelnik/czka podczas spotkania może wybrać interesującą pozycję z katalogu, a następnie wypożyczyć ją na określony czas. Jednak w tej bibliotece książkami są prawdziwi ludzie. Czytelnik/czka wypożyczając Żywą Książkę, wchodzi z nią w dialog. Dzięki takiej interakcji obie strony mają możliwość skonfrontowania swoich wyobrażeń z rzeczywistością i przekonania się osobiście, jak jest naprawdę. „Żywa Biblioteka” jest okazją do poznania osób, których na co dzień nie spotykamy, albo do których nie mamy śmiałości podejść. Czytelnik/czka może zadać Żywej Książce pytania, których nie miałby/aby możliwości postawić w normalnych warunkach. Może poznać osobiste doświadczenia tej osoby oraz problemy, na jakie jest narażona. Lista tytułów Żywych Książek będzie inna we Wrocławiu niż w Kijowie, Tokio i Chicago, a jeszcze inna w małej miejscowości czy w dużym mieście.

Spotkania będą okazją, aby odkurzyć nasze rodzinne albumy, galerie w telefonach i poszukać zdjęć związanych z Fordonem. Mogą to być zarówno starsze zdjęcia, ale także fotografie wykonanie całkiem niedawno. Znajdźcie te, które najbardziej utożsamiacie z Fordonem i zabierzcie ze sobą. Wychowaliście się w Fordonie? Spędzacie tutaj swój wolny czas? Macie swoje ulubione miejsce? A może po prostu lubicie fotografię? Podzielcie się historią swojego zdjęcia i wspólnie dajmy fotografiom drugie życie na stronie internetowej archiwum społecznego Młynów Rothera.

„Fordon, to dla wielu wciąż nieodkryta dzielnica, dlatego zapraszamy na spotkanie, podczas którego przybliżymy historię, teraźniejszość, a także plany na przyszłość związane z tą dzielnicą. Porozmawiamy nie tylko z zaproszonymi gośćmi, ale również z Wami – mieszankami i mieszkańcami naszego miasta. Zdjęcia, które przyniesiemy na spotkanie pomogą nam w rozmowie. Jak również będzie to okazja, aby współtworzyć z nami społeczne archiwum i dać fotografiom drugie życie”. – zaprasza Jakub Łyczek, Główny specjalista ds. programowych Młynów Rothera

Podczas spotkań będzie obecny archiwista, który pomoże w archiwizacji zdjęć, a wydarzenia będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Panel dyskusyjny „O tożsamości Fordonu” odbędzie się 13 lipca, w godzinach 17.00-20.00.

Spotkanie „Żywa biblioteka w Fordonie” odbędzie się 14 lipca, w godzinach 13.00-15.00. 

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy. Wydarzenia kierowane są do wszystkich zainteresowanych osób. Spotkania odbędą się w Synagodze w Starym Fordonie w Bydgoszczy.

Wydarzenia zostały dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura – Interwencje. Edycja 2024.

źródło: Młyny Rothera

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor