Aktualności 25 mar 07:56 | Redaktor
Z aplikacji „Kwarantanna Domowa” korzysta już ponad 10 tysięcy osób. Jak to działa?

fot. Policja

Kwarantanna domowa to obecnie konieczność dla wielu. Kto lekceważy sobie ważność takiego działania, ten musi mieć świadomość, że przez niestosowanie się do zasad kwarantanny, poniesie karę do 30 000 zł, ale przede wszystkim, że może mieć na sumieniu zdrowie albo życie drugiego człowieka.

Ministerstwo Cyfryzacji stworzyło specjalną aplikację, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. Obecnie korzysta juz z aplikacji ponad 10 tysięcy osób.

- Stworzyliśmy tę aplikację, aby ułatwić odbycie obowiązkowej kwarantanny domowej. Dzięki niej zyskujemy możliwość szybszej komunikacji ze służbami, ale i dostęp do opieki. W najbliższym czasie będziemy do niej dodawać kolejne funkcjonalności- powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Działa to tak, że każdy z przebywających na kwarantannie otrzymuje SMS'a zachęcającego do ściągnięcia i zainstalowania aplikacji, a zatem dane takiej osoby są w bazie numerów telefonów osób, z bazą natomiast połączony jest system kontrolujący przeprowadzanie kwarantanny. Osoby nieobjęte kwarantanną nie mogą więc korzystać z aplikacji.

Zainstalowany program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywa osoba objęta kwarantanną, a także podstawową ocenę stanu zdrowia i możliwość bezpośredniego zgłoszenia zagrożenia. Aplikacja jest pomocna także przy organizowaniu zaopatrzenia w najpotrzebniejsze artykuły, tym którzy nie są w stanie sobie tego zorganizować.

Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, dane osoby objętej kwarantanną są bezpieczne i nikt niepowołany nie ma do nich dostępu. Zakres danych osobowych przetwarzanych w ramach aplikacji jest następujący: imię i nazwisko, numer telefonu i deklarowany adres pobytu, zdjęcie i lokalizacja, data końca kwarantanny, ID Obywatela – techniczny identyfikator obywatela.

Celem aplikacji jest sprawdzanie, czy osoba przebywająca na kwarantannie nie łamie jej zasad. Aplikacja sprawdza lokalizację.

Przypomnijmy, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna do 30 000zł.

Aplikacja ponadto umożliwia kontakt z psychologiem, czy ze służbami.

Wszystkie szczegółowe informacje o aplikacji znajdują się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji tutaj

fot. Policja

źródło: GOV.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor