Aktualności 25 lip 17:15 | kp
Z powodu pandemii Bydgoszcz nie przyjęła żołnierzy NATO. Szkolenie odbyło się internetowo

fot. JFTC

Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy przeprowadziło wyjątkowo szkolenie przygotowawcze na NATO-wskich platformach szkoleniowych on-line. Brali w nim udział żołnierze rozsiani po świecie – od Ameryki po Azję.

Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy (JFTC) przeprowadziło od 20 do 24 lipca pięciodniowe ćwiczenia dla przyszłych członków misji w Afganistanie pod kryptonimem Resolute Support. Ze względu na sytuację epidemiczną szkolenie miało nową formułę – wirtualną. Brało w nim udział 170 uczestników oraz 50 osób personelu wspierającego, w tym eksperci.

Szkolenia Resolute Support są prowadzone w naszym mieście od wielu lat. – Nasz kompleks w Bydgoszczy jest dobrze przygotowany do przyjęcia kilku tysięcy osób rocznie. Z powodu pandemii koronawirusa bieżący rok jest zdecydowanie inny – przyznaje generał brygady Jozsef Szpisjak, Zastępca Dowódcy i Szef Sztabu JFTC, który jest również dyrektorem szkolenia Resolute Support.– Proces przygotowawczy, jak również prowadzenie każdego szkolenia i ćwiczenia musiały ulec zmianie, co sprawiło, że nasza misja stała się większym wyzwaniem niż wcześniej – dodaje.

fot. JFTC

Uczestnicy szkolenia byli rozsiani po świecie – od Ameryki po Azję. Wyjątkowo, zamiast korzystać z możliwości szkoleniowych bydgoskiego kompleksu, mieli do dyspozycji tylko materiały dostępne drogą elektroniczną – m.in. testy, fora dyskusyjne, czy sesje pytań i odpowiedzi on-line z ekspertami.

Taka forma ćwiczeń była dla żołnierzy NATO czymś nowym. Dotychczas znano i rozwijano szkolenia przygotowawcze tylko w formie stacjonarnej. – Majowa decyzja o organizacji szkolenia on-line, po tym, jak z powodu wybuchu pandemii odwołano szkolenie RS planowane na kwiecień, była jedyną, jaką mogliśmy podjąć. Musieliśmy stanąć na wysokości zadania i przedstawić przyszłym uczestnikom misji konkretną alternatywę, i to się udało – chwali generał brygady.

Trening Resolute Support był dużym wyzwaniem, chociaż został przygotowany w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas majowego szkolenia dla misji NATO w Iraku. – Wtedy wyszkoliliśmy jeden zespół, a teraz mamy uczestników z trzech zespołów: Dowództwa RS i dwóch dowództw do spraw szkolenia, doradztwa i wsparcia – Północ i Zachód. To oznacza, że musieliśmy skoordynować trzy oddzielne części szkolenia, pamiętając, że niektóre elementy są wspólne dla wszystkich – mówi generał brygady. – Przeprowadzenie tak skomplikowanego ćwiczenia nie należy do łatwych – trzeba zebrać ludzi z 23 państw i 10 stref czasowych, a następnie przekazać im całą zawartość szkolenia i niezbędne dane.

Dodatkowo organizatorzy m.in. musieli sprawować wzmożoną kontrolę nad treściami szkolenia w sieci, tak aby żadne niejawne informacje nie wyszły na zewnątrz. Dzięki współpracy zespołu szkoleniowego JFTC razem z partnerami z misji RS i Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji uczestnicy otrzymali pełen pakiet szkoleniowy i 80 wirtualnych sesji „na żywo”, w tym zdalne symulacje działań doradczych.

fot. JFTC

Szkolenie RS jest ważnym składnikiem sukcesu misji – wprowadza komplet informacji nt. historii Afganistanu, jego kultury i tradycji. Współpraca zaczyna się od wzajemnego zrozumienia. Już w Afganistanie nasi adepci będą przedstawicielami swoich krajów i NATO, będą reprezentować misję sojuszniczą przed swoimi afgańskimi partnerami i innymi Afgańczykami. Członkowie misji dogłębnie przygotowani w trakcie szkolenia przygotowawczego w JFTC będą jej wielkim atutem, ale brak znajomości realiów kulturowych u jednego z uczestników misji może narazić powodzenie jej całej na szwank – mówi dyrektor szkolenia Resolute Support.

fot. JFTC/ generał brygady Jozsef Szpisjak

Jozsef Szpisjak zaznacza, że szkolenia online są tylko wyjściem awaryjnym, w dobie pandemii. – Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się do tej pory osiągnąć, jednakże muszę podkreślić, że, mimo iż dokonaliśmy szeregu zmian, by szkolenie było jak najbliższe swojemu wyjściowemu formatowi, to nic w pełni nie zastąpi prawdziwego szkolenia, w którym żołnierze wspólnie szkolą się w JFTC, w Bydgoszczy – podsumowuje.

Wywiad z zastępcą dowódcy / szefem sztabu JFTC w Bydgoszczy generałem brygady Jozsefem Szpisjakiem prowadziła Karolina Grzelska. 

źródło: NATO Joint Force Training Centre (Kmdr por. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy)

kp Autor