Za kratkami uczą się ratować życie. Światowy Dzień Pierwszej Pomocy
fot. nadesłane
Od 20 lat w drugą sobotę września obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Kursy regularnie odbywają się m.in. w zakładach karnych. Szkolą się zarówno mundurowi, jak i osadzeni.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
– Co roku tysiące Polaków umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia. Często dochodzi do tego w miejscach publicznych, w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2–3 minut) znacznie zwiększa szanse na przeżycie (40–60 proc.) – tłumaczy por. Agnieszka Wollmann, rzeczniczka Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.
Z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej regularnie szkolą się funkcjonariusze służby więziennej. Kursy obejmują m.in. wiedzę na temat reanimacji i resuscytacji oraz warsztaty praktyczne, z wykorzystaniem fachowego sprzętu. Jak dodaje por. Wollmann, funkcjonariusze niejednokrotnie korzystali już ze zdobytych umiejętności. Przyczyniali się w ten sposób do uratowania życia lub zdrowia osób przebywających na zakładów karnych i aresztów.
fot. nadesłane
Postępowania w przypadku zatrzymania krążenia czy urazów uczą się również osadzeni. – Pomocne są ćwiczenia z użyciem fantoma, defibrylatora AED czy nauka przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej – wyjaśnia porucznik. – Im więcej osadzonych zostanie przeszkolonych, tym bardziej daje to nadzieję na przyszłość, że każdy potrzebujący będzie mógł liczyć na bezinteresowną pomoc drugiego człowieka. Warto przypomnieć, że zgodnie z polskim prawem udzielenie pomocy w nagłych wypadkach jest obowiązkiem – dodaje.
Podkreśla też, że w ratowaniu życia bardzo pomocny jest profesjonalny sprzęt. Jednostki penitencjarne w okręgu bydgoskim są wyposażone w defibrylatory AED. – Dotychczasowa praktyka pokazuje, że zastosowanie defibrylatora AED w przypadku nagłego zatrzymania krążenia zwiększa szanse na przeżycie osoby poszkodowanej – stwierdza rzeczniczka.
Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzony jest od 2000 roku w drugą sobotę września, z inicjatywy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Ma przyczyniać do popularyzowania wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
Na podstawie: komunikat por. Agnieszki Wollmann, rzeczniczki Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy