Zaczyna się liczenie. Rusza Narodowy Spis Powszechny
mat. bydgoszcz.pl
W czwartek (1 kwietnia) rusza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. To ogólnopolskie badanie, które wykonuje się raz na 10 lat, z obowiązkowym udziałem wszystkich obywateli.
Inne z kategorii
Czy w aptece można się się uzależnić? Ciekawy wykład dla wszystkich na Collegium Medicum
Rok pełen wyzwań w wykonaniu CSWOT
Czym jest NSP?
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 to badanie, które odbywa się raz na 10 lat. W tym roku spis odbędzie się we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, a jego wyniki wpłyną m.in. na wysokość przyznawanych dotacji, a także podział liczby reprezentantów poszczególnych krajów w Parlamencie Europejskim.
NSP 2021 jest źródłem rzetelnej i obiektywnej wiedzy o liczbie osób zamieszkujących Polskę, a także ich profesji, miejscu zamieszkania czy poziomie wykształcenia. Na bazie jego wyników kształtowana będzie polityka w zakresie oświaty, tworzone będą plany zagospodarowania przestrzennego regionu, będzie można lepiej planować środki na rozwój mieszkalnictwa czy ochronę zdrowia w poszczególnych regionach. Zebrane dane posłużą także licznym analizom, np. określającym stabilność finansową państwa.
Kto bierze w nim udział?
Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej i ustawą o NSP udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy i dotyczy wszystkich Polaków mieszkających w Polsce bądź czasowo przebywających za granicą oraz cudzoziemców, którzy mieszkają w naszym kraju (na stałe lub czasowo).
Kiedy się odbywa?
NSP będzie przeprowadzany od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021.
W jaki sposób można się spisać?
Spisać się możemy (a nawet powinniśmy) samodzielnie - przez internet, poprzez stronę Głównego Urzędu Statystycznego www.spis.gov.pl lub telefonicznie, dzwoniąc na infolinię: 22 279 99 99.
Możemy też skorzystać z punktów do samospisu, które zostały utworzone na terenie miasta z myślą o mieszkańcach nieposiadających dostępu do komputera czy internetu. Ważne, żeby przyjść tam w godzinach pracy urzędu po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu takiej wizyty.
Punkty do samospisu na terenie Bydgoszczy są dwa:
• Urząd Statystyczny w Bydgoszczy
ul. Ks. Stanisława Konarskiego 1-3
I piętro, pokój nr 12
tel. 539 671 457
godziny pracy urzędu: pn-pt 7-15
• Urząd Miasta Bydgoszczy
Ul. Jezuicka 2
parter, sala nr 03
tel.: 52 58 58 021
godziny pracy urzędu:
pn, śr, czw 8-16;
wt 8-18;
pt 8-14
W razie braku naszej inicjatywy w kwietniu, od maja będą kontaktować się z nami rachmistrzowie. Udzielenie im informacji jest obowiązkowe.
Jakie dane będą wymagane?
Jesteśmy zobowiązani podać nasze dane osobowe (w tym PESEL) oraz informacje dotyczące m.in.: miejsca zamieszkania, naszego wykształcenia czy relacji rodzinnych. Szczegółowy wykaz pytań oraz wersja DEMO aplikacji dostępne są TUTAJ.
Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą starannie zabezpieczone i nie zostaną nikomu ujawnione. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami. Stosowane narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji.
źródło: bydgoszcz.pl