Aktualności 11 gru 2020 | Redaktor
„Zapal Światło Wolności”. Upamiętnienie ofiar stanu wojennego

Pomnik górników poległych w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek”/Michał Bulsa, Wikipedia, lic. CC0

IPN Gdańsk zachęca do udziału w corocznej akcji „Zapal Światło Wolności”. Wystarczy 13 grudnia po zmroku (najlepiej punktualnie o godz. 19.30) zapalić świeczkę albo znicz w oknie, przy pomniku, krzyżu, by w ten sposób symbolicznie upamiętnić ofiary stanu wojennego.

Akcja społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata.

Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

IPN przypomina, by przestrzegać obostrzeń sanitarnych. Zachęca do upamiętnień indywidualnych. Prosi także, by zdjęcia upamiętnienia wysyłać na adres: media.gdansk@ipn.gov.pl.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony 13 grudnia 1981, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W tym czasie internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z pacyfikacji - podczas pacyfikacji strajku.

źródła: IPN Gdańsk, Wikipedia

fot. Michał Bulsa, Wikipedia, lic. CC0

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor