Aktualności 25 paź 2020 | Redaktor

40 tys. osób zginęło w ramach operacji Tannenberg na ziemiach włączonych do III Rzeszy. IPN przypomina o ofiarach i zachęca do indywidualnego zapalenia zniczy w miejscach pamięci.

XII edycji akcji „Zapal znicz pamięci” została zaplanowana na 25 października.

- W trakcie akcji pragniemy upamiętnić zamordowanych przez Niemców w ramach Operacji Tannenberg i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej - tłumaczy Marcin Węgliński z Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN w Gdańsku.

Na terenie tego oddziału, obejmującego zasięgiem również Bydgoszcz, przypomniane zostaną szczególnie dwie osoby:

Hipolit Roszczynialski (1897–1939), działacz społeczno-politycznego, rotmistrz 18. Pułku Ułanów Pomorskich, wójt Rumii Zagórza, rozstrzelanego w Piaśnicy 11 listopada 1939 r.

Robert Otto Małłk (1909–1939), urodzonu się w poddziałdowskim Brodowie, w rodzinie wschodniopruskich Mazurów. Kształcił się w ewangelickim Seminarium Nauczycielskim w Działdowie. Tam również wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Do wybuchu wojny był animatorem ruchu młodzieżowego w Związku Mazurów oraz nauczycielem szkoły powszechnej w Kurkach.

Inne oddziały IPN w tegorocznej sylwetki przybliżają także sylwetki:

Teodozji Łapkiewicz (1915–1939), nauczycielki z Gimnazjum Miejskiego w Rypinie, torturowanej, zgwałconej, a następnie zamordowanej 5 listopada 1939 r. przez oficera SS Hermana Knieffala; 

Edmunda Baranowskiego (1886–1939), aptekarza, powstańca wielkopolskiego, aresztowanego przez Niemców w swoim mieszkaniu i zamordowanego 4 września 1939 r. w Katowicach w masowej egzekucji.

Stefana Burschego (1887–1940), przemysłowca, działacza społecznego w Pabianicach, aresztowanego przez gestapo, a następnie rozstrzelanego za odmowę podpisania volkslisty i propolską postawę w egzekucji w lasach lućmierskich.

Operacja Tannenerg, wymierzona m.in w polską inteligencję, objęła mieszkańców terenów wcielonych do III Rzeszy: Wielkopolski, regionu łódzkiego, Pomorza, Kujaw, Górnego Śląska. Zginęło łącznie ok. 40 tys. osób.

Pracownicy IPN proszą o zapalenie zniczy w miejscu pamięci i zrobienie zdjęć, które można następnie przesłać na adres zapalzniczpamieci@ipn.gov.pl.

Szczegóły akcji i życiorysy przybliżanych w tym roku postaci są dostępne na stronie gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/119218,XII-edycja-akcji-Zapal-znicz-pamieci-25-pazdziernika-2020-dzialania-na-terenie-O.html.

Na podstawie: IPN, oprac. mk

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor