Aktualności 30 lip 12:07 | mk
Zawyją syreny. Obchody rocznicy wybuchu powstania warszawskiego [ZAPOWIEDŹ]

W 2019 roku na placu Wolności środowiska patriotyczne zorgnizowały rekonstrukcję walk/fot. bw., archiwum

1 sierpnia o godz. 17.00 w całym województwie zawyją syreny alarmowe, na pamiątkę 77. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Oddolne obchody organizują na placu Wolności Bydgoscy Patrioci i Młodzież Wszechpolska.

Sygnały alarmowe zostaną uruchomione o 17.00, w godzinę „W” - rozpoczęcia ataku powstańców warszawskich.

Również o godz. 17.00 zastępca wojewody kujawsko-pomorskiego Józef Ramlau oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski złożą kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego, u zbiegu ul. Gdańskiej i Czerkaskiej. 

Na Starym Rynku po 17.00 zagra Kapela Podwórkowa „Ferajna Bydgoska”. Obchody organizuje wspólnie z zaprzyjaźnionymi rekonstruktorami.

Już od godz. 14.00 Bydgoscy Patrioci, Młodzież Wszechpolska i inne środowiska narodowe zapraszają na plac Wolności, gdzie czekać będą m.in. diorama historyczna, kuchnia polowa, gra terenowa. Do udziału zachęcają w spocie:

O godz. 19.00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (plac Wolności) zostanie odprawiona Msza św. w intencji powstańców warszawskich, z udziałem wicewojewody Józefa Ramlaua. Wcześniej, o 18.15, przed kościołem odbędzie się uroczystość.

Powstanie warszawskie wymierzone w wojska niemieckie okupujące stolicę zostało zorganizowane przez Armię Krajową. Wybuchło 1 sierpnia, a zakończyło się 3 października 1944 roku.

Dowódcy AK planowali wyzwolić miasto jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, co miało wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie, a w rezultacie umożliwić zachowanie powojennej suwerenności Polski.

W wyniku walk zginęło lub zaginęło 16 tys. powstańców, 20 tys. zostało rannych, a 15 tys. dostało się do niewoli. Na skutek nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych i masakr dokonywanych przez oddziały niemieckie śmierć poniosło od 150 do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Walki i systematyczne wyburzania realizowane przez Niemców doprowadziły do zniszczenia większości zabudowań lewobrzeżnej Warszawy.

mk Autor