AKTUALNE 5 cze 18:05 | Redaktor

Za nami kolejna już edycja akcji „Zrób porządek w szafie”, w ramach której szkoły prowadzą zbiórki niepotrzebnej odzieży, by pomóc środowisku, ale także potrzebującym w swoich województwach i powiatach. Dwa razy do roku ta inicjatywa łączy uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy wciągają w działania całe miejscowości.

W tym roku na podium stanęły szkoły ze Swarzędza, Hyżnego i Bydgoszczy. Wyróżnienie specjalne za zaangażowanie uzyskała szkoła z Kalisza.

Więcej o akcji

Uczniowie szkół podstawowych i średnich wraz z rodzicami i nauczycielami, przez ponad miesiąc porządkowali szafy, zbierając niepotrzebne ubrania, aby te mogły trafić do wtórnego obiegu i w ten sposób wciąż pozostać w użyciu, zamiast stać się uciążliwym odpadem. Organizatorem akcji jest Fundacja Eco Textil, która od lat zamienia używaną odzież w pomoc osobom z niepełnosprawnościami. W tym roku uczniowie zebrali całe tony, bo niemal 40 tysięcy kilogramów niepotrzebnych ubrań! Oznacza to, że w skali roku szkoły łącznie potrafią zebrać prawie 100.000 kg odzieży, która zasili drugi obieg i pomoże osobom z niepełnosprawnościami.

Akcja „Zrób porządek w szafie” odbywa się dwa razy w roku, wiosną i jesienią.

„Niektóre szkoły, jak szkoła w Hyżnem, to już eksperci drugiego obiegu - wracają do nas z każdą akcją, ale w każdej edycji pojawiają się też nowi uczestnicy. Bardzo nas to cieszy, bo pokazuje, że nowe pokolenie reprezentuje już zupełnie inną skalę świadomości i inne podejście do działań na rzecz środowiska. Mamy nadzieję, że to młodzież zarazi zapałem rodzinę, znajomych, lokalne społeczności.” - mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.

Skąd pomysł na działania w szkołach?

„Akcja jest odpowiedzią na (niestety) ogólnoświatowy problem. Otóż jako ludzkość produkujemy coraz więcej ubrań i coraz więcej też wyrzucamy. Szacuje się, że nawet do 40% wyprodukowanych tekstyliów nigdy nie trafia do użytku, od razu stają się odpadami, a ich rozkład może potrwać nawet 200 lat. To nie wszystko- już na etapie produkcji przemysł odzieżowy jest bezlitosny dla środowiska, produkcja ubrań jest wodo- i energochłonna, a przy tym emituje gigantyczny ślad węglowy.” - mówi Monika Lipnicka, prezeska Fundacji Eco Textil.

W UE wyrzuca się rocznie ok. 6,6 mln ton ubrań i butów, co stanowi 14,8 kg na osobę - podaje Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego zaznaczając, że dane dotyczą 2020 roku, a z roku na rok są one mniej optymistyczne. Jednocześnie na całym świecie mniej niż 1 proc. odzieży poddaje się recyklingowi, cała reszta jest spalana lub trafi na wysypiska.

„Jeśli teraz nie zmienimy nawyków, kolejne pokolenia odczują naszą lekkomyślność na własnej skórze.” - dodaje Monika Lipnicka

Stoimy przed koniecznością rozwiązania problemu, jakim jest ogromne zużycie ubrań. Już teraz wyzwaniem jest brak miejsca na ich składowanie, co rusz słyszymy o nielegalnych składowiskach, zaśmieconych plażach czy pustyniach, o płonących stertach tekstyliów. Odpowiedzią jest drugi obieg i dbanie o przedłużanie życia przedmiotów, nie tylko ubrań. Każdy z nas znajdzie rzeczy, które nam się już nie przydadzą, ale wciąż mogą ucieszyć innych.

Jedyna taka inicjatywa - nie tylko o ubrania chodzi.

„Dla nas takie akcje są ważne nie tylko z ekologicznego, ale i ze społecznego punktu widzenia, ponieważ w ten sposób my edukujemy młode pokolenie. Dodatkowo nie skupiamy się jedynie na środowisku, przesłanie akcji wykracza poza problem branży odzieżowej. Szkoły otrzymują wprawdzie nagrody pieniężne, ale główną motywacją do działania jest pomoc potrzebującym w lokalnej społeczności” - zapewnia Monika Lipnicka.

Celem akcji jest nie tylko edukacja, ale także uwrażliwienie młodych ludzi. Dzięki takim akcjom nie tylko młodzież, ale i dorośli uświadamiają sobie jak ważne, szczególnie w naszych czasach, jest dbanie o środowisko i racjonalne zarządzanie odpadami, co pomaga w zmniejszeniu ilości śmieci i wspiera proekologiczne postawy. Ale to nie wszystko- uczniowie angażują w zbiórki okolicznych mieszkańców.

„Efekty są najlepsze tam, gdzie przyłącza się do zbiórki całe osiedle czy miasteczko. Staramy się myśleć globalnie, ale działać lokalnie, sprzęt stanowiący nagrodę często zostaje w najbliższej okolicy. Ta akcja integruje pokolenia i społeczności. Tegoroczna akcja trwała podczas Dnia Ziemi, którego hasłem w tym roku było ograniczenie skali fast fashion, więc wiele placówek organizowało dodatkowe wydarzenia, takie, jak lekcje i warsztaty ekologiczne, pokazy mody, „wymianki”, w których uczniowie wymieniają się zabawkami i ubraniami, a sami uczniowie relacjonowali postępy w mediach społecznościowych. To inspiruje innych do zmiany nawyków.” - cieszy się Monika Lipnicka.

To jednak nie wszystko - dla wszystkich szkół, które uzbierały powyżej 1000 kg niepotrzebnych ubrań nagrodą będzie możliwość obdarowania potrzebujących ze swojej okolicy - szkoły będą miały do rozdysponowania sprzęt rehabilitacyjny, który w przeszłości trafiał do potrzebujących min. w Karczmiskach, Bikówce, Ostrowie Wielkopolskim, Bojanie, Wschowie, Swarzędzu, Chorzelach, Brześciu i Warszawie.

Swarzędz, Hyżne i Bydgoszcz na podium, Kalisz - z wyróżnieniem specjalnym

W tej edycji pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu zebrawszy aż 5000 kg. Dwie kolejne szkoły dzieli od siebie dosłownie jeden kontener ubrań: 2 miejsce przypadło szkole znanej już z  poprzednich edycji - uczniom Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego w Hyżnem (3820 kg), zaś miejsce trzecie należy do  Szkoły Podstawowej nr 35 w Bydgoszczy (3600 kg).

W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną, dla najbardziej zaangażowanej szkoły. W pełni zasłużył na nią Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Kaliszu. To szkoła, która kilka lat temu wzięła udział w pierwszej zbiórce odzieży, która zapoczątkowała akcję „Zrób porządek w szafie”. W tej małej placówce uczy się jedynie setka uczniów, a mimo to szkoła zdołała uzbierać 1680 kg niepotrzebnych ubrań, co oznacza, że każdy z uczniów zebrał ich ponad 16kg!

Zwycięskie szkoły otrzymają nagrody finansowe oraz sprzęt rehabilitacyjny, który trafi do placówek opiekuńczych wskazanych przez same szkoły. Każda z nich ma do dyspozycji po 4 sztuki wózków, balkoników i po 4 pary kul ortopedycznych. Ale każda szkoła, która uzbierała powyżej tony odzieży będzie miała szansę obdarować sprzętem rahabilitacyjnym potrzebujących uczniów oraz okolicznych mieszkańców.

Gratulacje należą się wszystkim szkołom, które tak mocno zaangażowały się w zbiórkę niepotrzebnych ubrań.

Kolejna akcja „Zrób Porządek w szafie” odbędzie się już jesienią. Szkoły, które chciałyby wziąć w niej udział mogą znaleźć wszelkie niezbędne informacje w mediach społecznościowych Fundacji Eco Textil.

Źródło: Biuro Prasowe Fundacji Eco Textil

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor