Umowa na przebudowę ul. Bydgoskiej podpisana
fot. Anna Kopeć
To już pewne. Po dwóch nieudanych przetargach, w trzecim udało się wyłonić wykonawcę przebudowy ulicy Bydgoskiej w Starym Fordonie. Dzisiaj (26 października) podpisano umowę. Prace mają rozpocząć się na wiosnę przyszłego roku, a zakończyć w sierpniu. Koszt remontu to ponad 6,1 mln zł.
Inne z kategorii
Dzisiaj (26 października) podpisano umowę na przebudowę ul. Bydgoskiej w Starym Fordonie. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej szukał wykonawcy od początku sierpnia. W dwóch przetargach nikt nie zgłosił oferty. Trzeci przetarg ogłoszono 25 września i zgłosił się jeden wykonawca - firma STRABAG Sp. z o.o. z Pruszkowa.
- Ten przetarg ogłaszaliśmy trzy razy, ponieważ nie było chętnych. Na rynku w tej chwili brakuje rąk do pracy, są problemy z materiałami – mówił Jacek Witkowski, dyrektor ZDMiKP. - Firma Strabag wykonuje obecnie dla nas również ścieżki rowerowe przy ul. Grunwaldzkiej. Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Dlatego cieszę się, że firma zdecydowała się się stanąć do tego przetargu.
Jacek Witkowski / fot. Anna Kopeć
Od podpisania umowy wykonawca ma 10 miesięcy na zakończenie inwestycji, czyli do 26 sierpnia 2019 roku. - Planujemy okres jesienno-zimowy poświęcić na sprawy związane z przeglądami sieci czy uzgodnieniem z zarządem dróg tymczasowej organizacji ruchu – tłumaczył Bogusz Czupryński, dyrektor techniczny Strabag. - A te zasadnicze roboty związane z okładem drogowym rozpoczniemy w okresie wiosennym.
Jak zapewnia Czupryński, jesienne prace nie spowodują utrudnień w ruchu.
Bogusz Czupryński / fot. Anna Kopeć
- Między innymi dlatego też chcemy jeszcze w tym roku zrealizować nakładkę na ul. Kasztelańskiej, bo to jest naturalny objazd do ulicy Wyzwolenia omijając ul. Bydgoską – mówił Witkowski. - Jednak mieszkańcy muszą się liczyć z tym, że na pewnych etapach ulica będzie częściowo zamykana. Ale tymczasowa organizacja ruchu zostanie dopiero ustalona.
Przypomnijmy, remont ulicy Bydgoskiej ma być pierwszym etapem rewitalizacji Starego Fordonu. Wraz z nią mają zostać przebudowane wloty ulic: Mącznej, Rakowej, Góralskiej, Przy Bóżnicy, Rynek i Piekary. Głównym zadaniem jest rozbiórka jezdni z kostki kamiennej i zastąpienie jej asfaltem. - Wspólnie z konserwatorem zabytków wypracowaliśmy właśnie taką sytuację, że będzie to nawierzchnia bitumiczna, ale ze świadkami kamiennymi w postaci cieków wodnych, żeby chociaż trochę historyczny charakter zachować. Jednak ze względu na ruch autobusowy, który tam się odbywa taki rodzaj nawierzchni będzie dużo przyjaźniejszy i trwalszy – tłumaczył Witkowski.
fot. Anna Kopeć
Ponadto na chodnikach pojawią się duże płyty betonowe. Zlikwidowane zostaną napowietrzne linie energetyczne - wszystkie będą schowane pod ziemią. Planowana jest również przebudowa m.in. kanalizacji deszczowej i oświetlenia drogowego. Koszt inwestycji to ponad 6,1 mln.
Kolejne etapy rewitalizacji Starego Fordonu to przebudowa uliczek wraz z terenami rekreacyjnymi. Zakres obejmuje ulice: Nad Wisłą, Promenada, Filomatów, Frycza-Modrzewskiego, Zakładowej, Rybaki i Kapeluszników. Obecnie trwa ubieganie się o pozwolenie na budowę, tzw. wydanie decyzji ZRID.
- Kolejnym etapem, który realizuje wydział inwestycji miasta, jest budowa nabrzeża – wymieniał Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta. - Obejmuje on umocnienie nabrzeża oraz m.in. wykonanie tzw. slipu dla wodowania jednostek wodnych. Z wykonawcą projektu budowlanego 13 września podpisano umowę. Natomiast w sierpniu przyszłego roku planujemy uzyskać projekt wraz z pozwoleniem na budowę.
Mirosław Kozłowicz / fot. Anna Kopeć
W planach jest również przebudowa Starego Rynku w Fordonie. - Wyłoniona w konkursie firma podjęła się również wykonania projektu. W tej chwili jesteśmy na etapie konsultacji przedstawionych propozycji. Realizację robót budowlanych w tym projekcie planujemy na okres od marca do czerwca 2020 roku – mówił Kozłowicz.
Rewitalizacja Starego Fordonu obejmie też remont gminnych budynków mieszkalnych na osiedlu. Wraz z przebudową ul. Bydgoskiej siedem budynków zarządzanych przez ADM ma zostać podłączonych do kanalizacji deszczowej i sieci gazowej.
- Wszystkie projekty zostały skonsultowane z mieszkańcami – mówił Kozłowicz. - Odbyło się wiele spotkań z projektantami w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu za co serdecznie im dziękuję. Poświęcają swój prywatny czas, żeby omawiać projekt przyszłych działań inwestycyjnych.