Archiwum Państwowe w Bydgoszczy obchodzi swoje stulecie
fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy
We wtorek (26 listopaa) odbyła się uroczysta gala z okazji 100. rocznicy włączenia Archiwum Państwowego w Bydgoszczy do sieci polskich archiwów państwowych. Historię archiwum przybliża wystawa, którą oglądać można na Wyspie Młyńskiej - informuje Oficjalny Serwis Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Zarząd Dróg alarmuje: próby oszustwa na Bydgoską Kartę Miejską
Aukcja na rzecz zwierząt z bydgoskiego schroniska [ZAPOWIEDŹ]
Początki bydgoskiej placówki sięgają 1906 roku, gdy przy ul. Dworcowej 65 w siedzibie zlikwidowanej pruskiej Komisji Generalnej dla Prowincji Poznańskiej i Prus Zachodnich w Bydgoszczy powstało archiwum. Po powrocie naszego miasta do Polski w 1923 r. archiwum działało pod nazwą „Archiwum b. Komisji Generalnej w Bydgoszczy”. Rok później zostało włączone do sieci polskich archiwów historycznych.
Z okazji 100-lecia tego wydarzenia we wtorek (26 listopada) w Teatrze Kameralnym odbyła się uroczysta gala.
Każda rocznica jest wyjątkowa, setna stanowi jednak szczególną okazję do podsumowań i kreślenia planów na przyszłość. Historia bydgoskiego Archiwum jest odbiciem złożonych dziejów naszego miasta i kraju. Przez ostatni wiek, mimo dziejowych zawirowań, licznych przekształceń, zmian struktury czy zasięgu działania realizowało ono, w duchu szacunku dla przeszłości, swój podstawowy cel. Było nim gromadzenie, ewidencjonowanie, przechowywanie, opracowywanie, zabezpieczenie i udostępnianie materiałów archiwalnych z Bydgoszczy i okolic. Z wielką nadzieją patrzę na dalszy rozwój instytucji, która bogatsza o nową siedzibę, nie tylko pielęgnuje pamięć, dla również skutecznie angażuje kolejne pokolenia do odkrywania i dbania o dziedzictwo narodowe - napisał w liście prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
W jego imieniu zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz wręczył dyrektorowi bydgoskiego Archiwum Eugeniuszowi Borodijowi Medal Prezydenta Bydgoszczy.
Przypomnijmy, że w 2023 roku Archiwum Państwowe w Bydgoszczy opuściło budynek przy Dworcowej i przeniosło się do nowoczesnej siedziby przy ul. Karłowicza 17. Nowy budynek ma cztery kondygnacje, a w obszernych magazynach pomieścić będzie można 30 km bieżących akt.
Zainteresowanych historią archiwum zapraszamy na Wyspę Młyńską. Do 10 grudnia będzie można oglądać tam wystawę dotyczącą historii archiwum i naszego miasta. Na 40 tablicach przedstawiono najważniejsze wydarzenia z dziejów archiwum – podaje Oficjalny Serwis Bydgoszczy.
Zwiedzający dowiedzieć się mogą, że archiwum przechowuje w swoim zasobie różne rodzaje materiałów archiwalnych - dokumentację aktową, fotografie, mapy, dokumentację techniczną, plakaty, druki ulotne i inne. W zasobie archiwum jest już ponad 12,5 kilometrów bieżących akt.
Zaprezentowane zostały także wybrane najcenniejsze i najciekawsze skany oryginalnych dokumentów. Obejrzeć można kopię najstarszego dokumentu w zasobie - XII-wiecznej bulli papieża Aleksandra III, mapy Bydgoszczy z 1774 roku (tzw. plan Gretha), a także wiele historycznych fotografii z Bydgoszczy i regionu.
Źródło i foto: Oficjalny Serwis Bydgoszczy