Bydgoskie Centrum Onkologii: co dalej z inwestycją za 300 mln zł?

fot. Centrum Onkologii
Decyzją Ministerstwa Zdrowia unieważniono konkurs, z którego miało pochodzić dofinansowanie na rozbudowę i modernizację bydgoskiego Centrum Onkologii. W grę wchodziła kwota aż 300 milionów złotych. Sprawę poruszył w interpelacji poseł Łukasz Schreiber, domagając się wyjaśnień i przyspieszenia działań na rzecz tej kluczowej dla regionu inwestycji zdrowotnej.
Inne z kategorii
Fordon zyska dwa nowe przystanki! Mieszkańcy wywalczyli lepszą komunikację
Koniec ciemnych przejść! Nowe światła zwiększą bezpieczeństwo pieszych
Jak ujawniła w lutym poseł Katarzyna Sójka, Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z przyznania 4,2 mld zł na strategiczne projekty zdrowotne w ramach Funduszu Medycznego. Jednym z planowanych beneficjentów miało być bydgoskie Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka. Projekt zakładał rozbudowę istniejącej infrastruktury, w tym budynków diagnostyczno-leczniczego i bloku żywieniowego oraz budowę pięciokondygnacyjnego Centrum Innowacyjnych Terapii Onkologicznych.
Zaniepokojenie wywołał fakt, że – jak poinformował radny sejmiku Jarosław Wenderlich – Urząd Marszałkowski nie otrzymał oficjalnej informacji o unieważnieniu konkursu, który pierwotnie został rozstrzygnięty w 2023 roku.
Ministerstwo: konkurs anulowany, środki nie zostały przyznane
W odpowiedzi na interpelację posła Schreibera, Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że konkurs został anulowany. Choć zakończył się publikacją listy rankingowej, nie doszło do podpisania żadnych umów o dofinansowanie. Warunkiem przyznania środków było ustanowienie programu inwestycyjnego przez Radę Ministrów, co nie nastąpiło.
Ministerstwo wyjaśniło także, że nie przekazuje szczegółowych informacji dotyczących powodów anulowania konkursu i podkreśliło, iż informacja o unieważnieniu została opublikowana na stronie internetowej resortu oraz przesłana do podmiotów ujętych na liście rankingowej.
Nowy nabór z większym budżetem – szansa dla Bydgoszczy?
Choć sytuacja opóźnia realizację inwestycji, jest światełko w tunelu. Nowy nabór został ogłoszony 31 marca br., a budżet konkursu zwiększono do 4,5 mld zł. Propozycje projektów strategicznych będzie można składać od 5 maja do 15 lipca 2025 r. Inwestycje wybrane w nowym rozdaniu będą mogły być realizowane do połowy 2029 roku.
Planowana rozbudowa Centrum Onkologii to projekt o ogromnym znaczeniu dla całego regionu. Zakłada m.in. zwiększenie liczby sal operacyjnych z czterech do ośmiu, wzrost liczby łóżek na oddziale intensywnej terapii z ośmiu do piętnastu oraz stworzenie nowoczesnych przestrzeni dla chemioterapii i izby przyjęć. Stawką jest nie tylko podniesienie standardów leczenia, ale i realna poprawa dostępności terapii onkologicznych dla mieszkańców Kujaw i Pomorza.
W obliczu narastającego kryzysu zdrowia publicznego inwestycje w infrastrukturę onkologiczną są jednym z kluczowych priorytetów. Mieszkańcy regionu oraz samorządowcy oczekują teraz, że Ministerstwo Zdrowia dotrzyma zapowiedzi i nie dopuści do utraty tak istotnej szansy dla Bydgoszczy.
Źródło: interpelacja wraz z odpowiedzią, opracowanie własne.