Bydgoszcz 18 lut 2021 | mk
Centrum Onkologii czeka rozbudowa! Umowa na prace projektowe podpisana

Widok na Centrum Onkologii w 2010 r./Pit1233/Wikipedia

Projekt budowy kolejnego gmachu oraz modernizacji budynku głównego zleciło Centrum Onkologii im. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. Nowy, czterokondygnacyjny obiekt, będzie dedykowany chemioterapii. Cała inwestycja szacowana jest na 300 mln złotych.

Umowa na zaprojektowanie przedsięwzięcia została podpisana 15 lutego. W wyniku rozbudowy w głównym budynku szpitala „powstaną nowoczesne: Dział Sal Operacyjnych, Dział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Zakład Patologii Nowotworów i Patomorfologii, Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej, Zakład Endoskopii, Apteka Szpitalna oraz Dział Centralnej Sterylizacji” – czytamy na stronie CO.

W nowym gmachu, wybudowanym od strony południowej, o powierzchni 7605 m kw., mieścić się będzie Centrum Innowacyjnych Terapii Onkologicznych. Znajdą się w nim:

Ambulatorium Chemioterapii z gabinetami lekarskimi i 70 stanowiskami do podawania cytostatyków (substancji działających toksycznie na komórki nowotworowe – przyp. red.), 52–łóżkowy Oddział Kliniczny Onkologii z wydzieloną częścią 9 zespołów izolatek dla pacjentów o obniżonej odporności, a także nowoczesna 5–stanowiskowa Pracownia Cytostatyczna z niezbędną infrastrukturą, wyposażona w komory laminarne oraz  robota do cytostatyków.

– przekazuje szpital. 

Na stronie zamawiającego, spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, czytamy, że „w  części północnowschodniej dobudowany zostanie budynek w przyszłości przeznaczony na Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej, dział sal operacyjnych i archiwa oraz pomieszczenia techniczne”. 

Wykonawcą projektu, w drodze przetargu, zostało konsorcjum firm BBC Best Building Consultants Sp. z o.o. Sp. K. i Best Building Consultants Nadzory i Doradztwo Budowlane Łukasz Ździebłowski z Warszawy. Z przygotowanej w dwóch wariantach koncepcji wstępnej wybrana zostanie koncepcja docelowa, do szczegółowego opracowania.  

Umowę podpisali prezes zarządu Spółki KPIM w Toruniu Aleksander Szczęsny i prezes BBC Łukasz Ździebłowski/zrzut ekranu ze strony Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Na całe zadanie (aż po m.in. projekt wykonawczy) konsorcjum ma 14 miesięcy. Pochłonie ono ok. 1,8 mln złotych.

Rozbudowa i przebudowa CO zostały zakwalifikowane do realizacji w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Koszt inwestycji szacowany jest na 300 mln złotych. Roboty budowlane oraz wyposażenie placówek mają nastąpić w latach 2022–2025.

Na podstawie: Centrum Onkologii im. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne

mk Autor