Bydgoszcz 7 sie 10:11 | Redaktor
Co dalej z bydgoskim placem Teatralnym – trwa dyskusja

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Debata na temat przyszłości placu Teatralnego nabiera rumieńców przed planowanym przez miasto rozpisaniem konkursu architektonicznego na zagospodarowanie tego terenu.

Pod koniec kwietnia odbyła się debata na temat zagospodarowania placu Teatralnego. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Bydgoszcz oraz Miejska Pracownia Urbanistyczna.

Najbardziej osobliwą propozycję zgłosił wtedy były poseł, senator i działacz Solidarności Jan Rulewski, który zaproponował usadowienia tam monumentu upamiętniającego wizytę Jana Pawła II w Bydgoszczy, działalności Solidarności w Bydgoszczy i wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w postaci trzech przenikających się łuków i wielkim orłem na szczycie.

Jest możliwych wiele rozwiązań dla placu Teatralnego. Bydgoski Ruch Miejski podkreśla, że muszą one być dobrze wkomponowane w istniejącą tkankę miejską, dlatego kluczowe jest odpowiednie określenie zakresu opracowania. W związku z tym postulujemy, aby opracowanie konkursowe lub jakiekolwiek inne, zawierało przestrzeń Placu Teatralnego od północnej pierzei ul. Focha aż do brzegu Brdy, między wschodnią pierzeją placu (z Savoy'em) i ulicą Karmelicką oraz fragment Starego Portu wraz bulwarem do ulicy Pocztowej oraz odcinek ulicy Focha od skrzyżowania z ul. Gdańską do planowanej ulicy Nad Portem, czyli okolic Mostów Solidarności i przystanków tramwajowych - mówi Patryk Konsorski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Bydgoski Ruch Miejski

We wtorek (6 sierpnia) swoje stanowisko przedstawiło Stowarzyszenie Bydgoski Ruch Miejski. Publikujemy je w całości:

Koncepcja zagospodarowania Placu Teatralnego musi być spójna z otoczeniem. Pozwoli na to rekomendowany obszar opracowania dla Placu Teatralnego.

Miasto Bydgoszcz planuje zrewitalizować ważną przestrzeń w samym sercu Bydgoszczy, czyli Plac Teatralny. To duże wyzwanie, gdyż na projektanta tego miejsca będzie patrzyło ponad 6 wieków historii, to miejsce po nieistniejącym klasztorze Karmelitów i Teatrze Miejskim. Miejsce, które niegdyś łączyło Stare Miasto ze Śródmieściem. Na stałe wpisał się też w głowach mieszkańców teren zielony na zachód od pierwotnego placu, jako równoważna część Placu Teatralnego. Rosną na nim spore już drzewa i krzewy, wiele spośród nich jest przez specjalistów wskazywana jako cenne okazy. Brakiem poszanowania dla natury byłoby ich wycięcie. Na otoczenie placu wpływają także pobliskie bulwary Brdy, a wraz z nimi ulica Stary Port, w części będąca już przeznaczona tylko dla pieszych. Nie sposób nie wspomnieć o powstającej w pobliżu inwestycji “Nowy Port”, która niewątpliwie wpłynie na okolicę, zarówno w kontekście zmian funkcjonalnych, jak i nowych miejsc podróży. Takim miejscem podróży z placu bądź przezeń, z wykorzystaniem niedalekiego kładki Jana Kiepury, jest także tętniąca życiem Wyspa Młyńska. Ulicą, która wpływa w bardzo istotny sposób na dzisiejsze i przyszłe zagospodarowanie ruchu jest ul. Focha. Ta z kolei docelowo przeznaczona jest do uspokojenia ruchu.

Przebudowany Plac Teatralny, czwarty krąg opery oraz inwestycja “Nowy Port” na terenie dawnej Befany wygenerują w centrum nowe potoki ruchu pieszych czy rowerzystów. Dzisiejsze potoki, szczególnie ten odbywający się z ul. Gdańskiej na ul. Mostową, są olbrzymim potencjałem do wykorzystania, ale też w istotny sposób wpływają na plany wobec tego obszaru. Z drugiej strony istotnym punktem docelowym jest przystanek tramwajowy, który jak najszybciej powinien doczekać się swojego towarzysza w przeciwległym kierunku, a jednocześnie mógłby zostać przesunięty bliżej ul. Gdańskiej.

 Bydgoszcz nie może sobie pozwolić na zwykły plac w tym miejscu. Miejscu, które można by uznać za centralny punkt miasta, łączący wschód z zachodem, północ z południem, lewy brzeg z prawym brzegiem rzeki, Stare Miasto ze Śródmieściem, Stary Port z Nowym Portem czy Wyspę Młyńską z samym Placem Teatralnym. Wobec tego powinien być on wizytówką nie tylko na skalę kraju, ale i Europy. Niekoniecznie oznaczać to musi wielkie budynki czy niesłychane i zaskakujące rozwiązania architektoniczne. Wizytówka na miarę Europy może być skrojona na miarę i estetyczna. Może jednak wprowadzać światowe trendy architektoniczne czy kształtowania krajobrazu miasta, ale też trendy w kształtowaniu miejskiej zieleni, bioróżnorodności czy w wykorzystywaniu rzek w projektowaniu przestrzeni publicznych miast.

Jest możliwych wiele rozwiązań dla Placu Teatralnego. Bydgoski Ruch Miejski podkreśla, że muszą one być dobrze wkomponowane w istniejącą tkankę miejską, dlatego kluczowe jest odpowiednie określenie zakresu opracowania. W związku z tym postulujemy, aby opracowanie konkursowe lub jakiekolwiek inne, zawierało przestrzeń Placu Teatralnego od północnej pierzei ul. Focha aż do brzegu Brdy, między wschodnią pierzeją placu (z Savoy’em) i ulicą Karmelicką oraz fragment Starego Portu wraz bulwarem przynajmniej do ulicy Pocztowej oraz odcinek ulicy Focha od skrzyżowania z ul. Gdańską do planowanej ulicy Nad Portem, czyli okolic Mostów Solidarności i przystanków tramwajowych przy Operze.

Grafika: JJ. Serrano

Tylko takie spojrzenie na całość obszaru zapewni zaprojektowanie Placu Teatralnego w harmonii z istniejącą zabudową oraz w ciągłości i spójności z otaczającymi przestrzeniami publicznymi czy ulicami, tak aby w ramach jednej inwestycji została uporządkowana cały obszar stanowiący wizualną całość, aby Plac Teatralny płynnie przechodził w kolejne przestrzenie miasta. Pozwoli to wykorzystać reprezentacyjny i rekreacyjny potencjał nie tylko Placu Teatralnego, ale także bulwarów czy Starego Portu na odcinku bezpośrednio łączącym się z przestrzenią Placu. Jest to także okazja, aby nowe zagospodarowanie Placu Teatralnego wprowadziło życie na ul. Focha, która z ulicy tranzytowej może wkrótce stać się ulicą przyjemną do spędzania czasu. Co ciekawe, poprzedni konkurs architektoniczny na zagospodarowanie Placu Teatralnego sprzed wielu lat, obejmował swoją koncepcją jeszcze większy obszar, w tym właśnie miejsce „Nowego Portu”.

Dlatego w ramach opracowania powinny zostać zaplanowane zmiany przestrzeni całej okolicy placu. Taka perspektywa może pozwolić na jak najlepsze uwzględnienie potrzeb osób przemieszczających się po Placu Teatralnych w różnych kierunkach oraz wdrożyć stopniowo planowane uspokojenie ruchu na Focha. Przestrzeń na ulicy Focha powinna być zaplanowana wspólnie z Placem Teatralnym, ponieważ może to być jedyna okazja w ciągu wielu lat, aby zaprojektować ją w sposób maksymalnie spójny z otoczeniem, tj. Placem, ul. Gdańską, powstającym placem przed Operą, ale także z ulicą Warmińskiego oraz planowaną ul. Nad Portem wraz z placem między tą ulicą a Mostami Solidarności.

 Źródło: Stowarzyszenie Bydgoski Ruch Miejski

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor