Kolejne wiszące rzeźby pojawią się w Bydgoszczy. Przechodzący przez rzekę nie będzie już sam
fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy
Do rzeźby „Przechodzącego przez rzekę” dołączą kolejne eksponaty autorstwa Jerzego Kędziory. Dwie balansujące postaci zlokalizowane będą na Wyspie Młyńskiej, trzecia stanie w przestrzeni miasta, w Śródmieściu. Opiekunem rzeźb będzie Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego – informuje Oficjalny Serwis Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Utrudnienia na Kazimierza Wielkiego - rozpoczyna się remont nawierzchni
Duże zmiany w ruchu tramwajów. Startują prace przy torowisku na Toruńskiej
„Przechodzący przez rzekę”, który pojawił się przy moście im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego 1 maja 2004 roku, w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, szybko stał się jednym z symboli Bydgoszczy i obowiązkowym punktem na turystycznej mapie miasta.
Z równie ciepłym przyjęciem spotkały się kolejne balansujące figury, które w kwietniu 2024 roku w ramach wystawy „Uniesienie” w przestrzeni Wyspy Młyńskiej zorganizowanej przez Młyny Rothera. Grupa 10 rzeźb wzbudziła ogromne zainteresowanie i aprobatę bydgoszczan. Zawieszone w powietrzu wielkoformatowe dzieła zostały zdemontowane 24 października wraz z zakończeniem czasowej ekspozycji „Uniesienie”.
Dziś kończy się „Uniesienie”, wystawa rzeźb balansujących Jerzego Kędziory. Ekspozycja powstała w 20 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przypomnę, że dzień wejścia Polski do UE uczciliśmy pierwszą rzeźbą balansującą, która stała się przez lata symbolem Bydgoszczy czyli Przechodzącym przez rzekę. Mieszkankom i mieszkańcom ale też turystom rzeźby bardzo się spodobały, doskonale wpisują się w klimat naszego miasta dlatego postanowiliśmy, że kilka z nich w przestrzeni miasta pozostanie. Wiemy, że prywatne podmioty są zainteresowane zakupem rzeźb, możliwe zatem, że kolekcja balansujących obiektów będzie większa. Jesteśmy na etapie rozmów i uzgodnień – mówiła podczas briefingu prasowego (25 października) na Moście Młyńskim zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.
Muzeum Okręgowe dziękuje za ten wyraz zaufania. Cieszę się, że kilka rzeźb będzie na stałe zlokalizowanych w Bydgoszczy, wzmacniając potencjał miasta i tworząc szlak rzeźb od ulicy Gdańskiej do Wyspy Młyńskiej. MOB ma wieloletnie doświadczenie w opiece nad rzeźbami umiejscowionymi w przestrzeni miasta – mówiła Anna Korneli Jędrzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.
Według wstępnych ustaleń na Wyspie zlokalizowane będą rzeźby „Na mecie” oraz „Na głęboką wodę” znajdujące się nad Młynówką, tuż przy moście Młyńskim, i przedstawiające wioślarza oraz skoczka do wody, a na Placu Praw Kobiet pojawi się postać kobiety. Taką opinię wyraziła też Rada ds. Estetyki Miasta. Obiekty będzie można podziwiać na Wyspie Młyńskiej najprawdopodobniej już wiosną przyszłego roku. Ostateczny termin będzie uwarunkowany uzyskaniem wszystkich niezbędnych zgód.
Opiekę nad obiektami obejmie Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, które ma już w swoich zbiorach rzeźby plenerowe, m. in. ustawiona obecnie na Placu Kościeleckich „Kosmonautom” Hanny Brzuszkiewicz czy „Apel kobiet” z cyklu Oświęcim Bronisława Chromego obecnie ustawiona przy Katedrze św. Marcina i Mikołaja.
Warto wiedzieć:
Jerzy „JotKa” Kędziora (ur. 1947 r. w Częstochowie) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich rzeźbiarzy. Uczestnik kilkuset wystaw, uznanie przyniósł mu przede wszystkim cykl prac „Balansujące” prezentowanych m.in. w Amsterdamie (ARTZUID – Biennale Rzeźby w Amsterdamie), Berlinie, Londynie, Wenecji (Biennale w Wenecji), Miami (Art Basel Miami Beach), Nowym Jorku i Dubaju. Jego rzeźby na stałe wpisały się w przestrzeń publiczną wielu miast w kraju (Bydgoszcz, Częstochowa, Kraków, Wrocław, Katowice) i za granicą. Absolwent ASP w Gdańsku, medalier, projektant, pedagog. Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Kędziora jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i stowarzyszeń Sculpture Network oraz Kinetic Art Organization. – Bez wątpienia największą zaletą rzeźb (balansujących) jest ich uniwersalność i ponadczasowy przekaz, który umożliwia zrozumienie ich przesłań przez ludzi z różnych sfer kulturowych. Skupiłem się na poszerzaniu i zgłębianiu doświadczeń artystycznych i kulturowych tworzonych wśród społeczeństw Morza Śródziemnego. Zadanie to próbuję realizować poprzez postać człowieka, przeważnie w ruchu – czytamy na oficjalnej stronie rzeźbiarza (jerzykedziora.com).
Źródło i fotografie: Oficjalny Serwis Bydgoszczy