Bydgoszcz Dzisiaj 13:30 | Redaktor
Masz hulajnogę? Tych zasad musisz przestrzegać, inaczej zapłacisz mandat!

fot. Facebook / ZDMIKP

Wypożyczasz hulajnogę na Starym Rynku albo jedziesz nią na uczelnię? Uważaj – przepisy są jasne, a za ich złamanie grożą mandaty. Zarząd Dróg Miejskich przypomina, jak poruszać się elektryczną hulajnogą, by nie wpaść w tarapaty.

Tylko jedna osoba na hulajnodze

Hulajnoga elektryczna to nie pojazd dla dwojga. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, może z niej korzystać wyłącznie jedna osoba. Jazda „na gapę” z koleżanką, dzieckiem czy nawet psem pod pachą – to prosta droga do mandatu. Również przewożenie bagażu, paczek czy zakupów w jednej ręce jest zakazane.

Dzieci tylko z opiekunem i tylko w strefie zamieszkania

Rodzice, którzy pozwalają dzieciom na samodzielną jazdę hulajnogą po chodnikach i ścieżkach rowerowych, powinni wiedzieć, że jest to nielegalne. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą poruszać się hulajnogą elektryczną wyłącznie w strefie zamieszkania – i tylko pod opieką osoby dorosłej.

Gdzie można jeździć?

Podstawowa zasada: hulajnoga elektryczna powinna poruszać się po drodze dla rowerów – z maksymalną prędkością 20 km/h. Jeżeli w okolicy nie ma takiej drogi, można jechać po jezdni – ale tylko wtedy, gdy dozwolona prędkość na niej nie przekracza 30 km/h. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się jazdę chodnikiem. Ale wtedy obowiązuje zasada: pieszy ma pierwszeństwo, a użytkownik hulajnogi musi dostosować prędkość do tempa spacerowicza.

Parkowanie: nie jak popadnie

Kolejny ważny temat to parkowanie hulajnóg. Pojazd należy zostawić przy zewnętrznej krawędzi chodnika – tej bardziej oddalonej od jezdni. Hulajnoga powinna stać równolegle do krawężnika. Co więcej, dla pieszych musi zostać co najmniej 1,5 metra wolnej przestrzeni. Inaczej możemy nie tylko dostać mandat, ale też przeszkadzać osobom z wózkami, rowerami czy niepełnosprawnym.

Źródło: ZDMiKP

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor
-->